Olsztyn: przedterminowe wybory prezydenta miasta

Cztery miesiące temu ze stanowiska prezydenta Olsztyna został odwołany Czesław Małkowski, oskarżony o gwałt na ciężarnej urzędniczce i molestowanie innych. Dziś Olsztynianie wybierają następcę skompromitowanego Małkowskiego.

Lokale do głosowania otwarto o 6.00, czynne będą do 20.00. Udział w głosowaniu może wziąć ponad 135 tysięcy osób. Na miejsce Czesława Małkowskiego kandyduje sześć osób: była posłanka SLD Danuta Ciborowska, która startuje w barwach "Porozumienia olsztyńskiego", były wiceprezydent miasta Piotr Grzymowicz z PSL, Krzysztof Kacprzycki reprezentujący SLD, Krzysztof Krukowski z Platformy Obywatelskiej, europoseł Bogusław Rogalski, który założył własny komitet wyborczy oraz Jerzy Szmit z Prawa i Sprawiedliwości. Wyniki wyborów możemy poznać już w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Afera związana z byłym prezydentem Olsztyna wybuchła w styczniu 2008 r. W prasie pojawił się cykl artykułów, w których zarzucano Małkowskiemu molestowanie urzędniczek. Jedną z nich, ciężarną, prezydent miał w marcu ubiegłego roku zgwałcić. Prokuraturę o gwałcie powiadomił ginekolog, ale ponieważ kobieta odmówiła podania personaliów sprawcy, sprawa została umorzona. Potem w mediach pojawiły się zdjęcia roznegliżowanego mężczyzny w gabinecie i zapisy wulgarnych rozmów telefonicznych, w których mężczyzna namawia rozmówczynię do seksu.

Ostatecznie Małkowski został odwołany przez mieszkańców Olsztyna w listopadzie 2008 r.

Źródła

  • Olsztyn wybiera prezydenta - - 15 lutego 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:23:04