Olsztyn: kandydat PSL nowym prezydentem miasta

Mieszkańcy Olsztyna wybrali nowego gospodarza miasta. W II turze przedterminowych wyborów prezydenckich wygrał popierany przez PSL Piotr Grzymowicz.

Zdobywając 60,17% głosów, pokonał kandydata PO, Krzysztofa Krukowskiego. Jak wynika z protokołu Miejskiej Komisji Wyborczej w Olsztynie, na Grzymowicza głosowało 20 740 osób, a na Krukowskiego – 13 734 osoby. Frekwencja wyniosła 25,53%.

Liczba wyborców uprawnionych do głosowania wynosiła 134 989 osób, z czego wydano 34 905 osobom wydano karty do głosowania. Oddano 34 894 karty, z czego jedna była nieważna. Nieważnych było 419 głosów.

]]
Zwycięzca wyborów tak komentował swój sukces:

Zapewnił, że zamierza kłaść nacisk głównie na wykorzystanie środków unijnych, a swe urzędowanie rozpocznie od weryfikacji miejskich zapisów budżetowych. Grzymowicz jest pierwszym w kraju prezydentem miasta wojewódzkiego popieranym przez PSL.

Wyniki wyborów komentował na gorąco obecny na wieczorze wyborczym kandydata PSL Stanisław Żelichowski.

Żelichowski przewiduje, że choć Grzymowicz wygrał z kandydatem PO, to jego zwycięstwo "umocniło rządową koalicję", a wyniki wyborów nie przełożą się szerzej na "szczebel centralny".

Nowy prezydent rozpocznie oficjalnie urzędowanie 9 marca, gdy na specjalnej sesji rady miasta złoży uroczystą przysięgę.

Źródła

  • PSL bierze Olsztyn, PO przechodzi do opozycji - - 2 marca 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:20:04