Olsztyn: II tura wyborów prezydenta miasta

Cztery miesiące temu ze stanowiska prezydenta Olsztyna został odwołany Czesław Małkowski, oskarżony o gwałt na ciężarnej urzędniczce i molestowanie innych. Dziś Olsztynianie wybierają następcę skompromitowanego Małkowskiego.

15 lutego odbyła się pierwsza tura wyborów w której żaden kandydat nie otrzymał więcej niż 50 % głosów. Dlatego dziś odbywa się II tura wyborów w Olsztynie w których startują: Piotr Grzymowicz (PSL) oraz Krzysztof Krukowski (PO).

Lokale do głosowania otwarto o 6.00, czynne będą do 20.00. Udział w głosowaniu może wziąć ponad 135,5 tysięcy osób. Olsztynianie maja do dyspozycji 94 obwodowych komisji wyborczych (11 z nich to obwody odrębne, tj. ustanowione w szpitalach, domach opieki, zakładzie karnym). Wyniki dzisiejszego głosowania będą znane 9 marca.

Afera związana z byłym prezydentem Olsztyna wybuchła w styczniu 2008 r. W prasie pojawił się cykl artykułów, w których zarzucano Małkowskiemu molestowanie urzędniczek. Jedną z nich, ciężarną, prezydent miał w marcu ubiegłego roku zgwałcić. Prokuraturę o gwałcie powiadomił ginekolog, ale ponieważ kobieta odmówiła podania personaliów sprawcy, sprawa została umorzona. Potem w mediach pojawiły się zdjęcia roznegliżowanego mężczyzny w gabinecie i zapisy wulgarnych rozmów telefonicznych, w których mężczyzna namawia rozmówczynię do seksu.

Ostatecznie Małkowski został odwołany przez mieszkańców Olsztyna w listopadzie 2008 r.

Źródła

  • Kto na fotel Małkowskiego? Olsztyn wybiera - - 1 marca 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:23:06