70. rocznica napaści ZSRR na Polskę

]]
]]
Mija 70. rocznica radzieckiej agresji na Polskę w czasie II wojny światowej. Dnia 17 września 1939 r. Armia Czerwona wkroczyła na wschodnie tereny Rzeczpospolitej, łamiąc obowiązujący od 1932 r. polsko-sowiecki pakt o nieagresji.

W pierwszych godzinach wydarzeń sprzed 70 lat opór armii radzieckiej stawiły strażnice graniczne i żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza. Na mocy paktu Ribbentrop–Mołotow dokonał się akt agresji ZSRR nazywany przez wielu IV rozbiorem Polski.

Wojska radzieckie przekroczyły wschodnie granice Polski przyspieszając klęskę kampanii wrześniowej i przypieczętowując losy naszego kraju na początku II wojny światowej. Skutki agresji sowieckiej były tragiczne – na terenach okupowanych przez ZSRR komuniści dopuścili się licznych zbrodni wojennych. Setki tysięcy Polaków oraz obywateli polskich innych narodowości zostało poddanych terrorowi. Na zajmowane obszary razem z sowieckim wojskiem wkraczały oddziały NKWD, które dokonywały aresztowań i wywózek do obozów jenieckich w Związku Radzieckim.

W rocznicę tragicznych dla Polski wydarzeń na terenie całego kraju odbyły się uroczystości upamiętniające zajścia sprzed 70 lat. W Białymstoku gościł ostatni prezydent na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski. Z kolei w uroczystości otwarcia Alei Ofiar Katyńskich na terenie kampusu studenckiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wziął udział prezydent Lech Kaczyński. Jednoznacznie określił zbrodnię katyńską mianem ludobójstwa.

Po uroczystości Lech Kaczyński, jako gość honorowy, wziął udział w inauguracji XVIII Powszechnego Zjazdu Historyków odbywającego się w Olsztynie. Następnie, podczas uroczystości na Skwerze Matki Sybiraczki w Warszawie, prezydent po raz kolejny odnosił się do tragicznych wydarzeń katyńskich, przywołując m.in. decyzję o wymordowaniu 30 tys. Polaków:

GaleriaŹródła

[/NOENTER

Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-06-22 14:31:03