Nowoczesne muzea – jakie metody dziś wdrażają, by przyciągnąć jak najwięcej gości?

Muzea starają się przyciągać gości. Ich przeznaczeniem jest bowiem propagowanie wiedzy. Rzecz jasna, nie bez znaczenia jest fakt, że liczba gości wpływa na zyski z biletów, które z kolei umożliwiają lepszą opiekę nad istotnymi dla kultury eksponatami oraz organizowanie szeroko zakrojonych badań naukowych.

Obecnie, muzea najczęściej dostosowują się do potrzeb współczesnego rynku, w związku z tym czasy, w których eksponaty były ustawione za szybką oraz opatrzone kartą z dokładnym opisem, już dawno minęły. Instytucje muzealne idą naprzeciw potrzebom społecznym i wdrażają coraz bardziej multimedialne rozwiązania. Przykładem mogą być między innymi prace nad dźwiękiem Multimedialnego Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach . Innym muzeum, jakie korzysta z dobrodziejstw nauki jest Muzeum Powstania Warszawskiego, działające w Warszawie. Dlaczego?
żołnierz biorący udział w Powstaniu Warszawskim
Muzeum Powstania Warszawskiego przedstawia historię walk nie tylko przez suchy tekst. Odwiedzający mogą obejrzeć filmy na temat powstania, posłuchać relacji jego żołnierzy, obejrzeć eksponaty, a nawet przespacerować się kanałem podobnym do tego, jakim przedostawała się grupa powstańców. Nie można się z tego powodu dziwić, że jest to naprawdę często odwiedzane miejsce. Do nowoczesnego człowieka zdecydowanie lepiej docierają treści multimedialne, do których jest jest przyzwyczajany już od swojego dzieciństwa, między innymi przez telewizję albo filmy. Popularność podobnych muzeów jest absolutnie zrozumiała. Wizyta w podobnym miejscu może stać się prawdziwą historyczną przygodą. Rzecz jasna, istotne znaczenie mają też pracownicy muzeum. Dziś dostępne są lekcje muzealne przeznaczone dla uczniów szkół. Prywatne osoby mają natomiast możliwość wynajęcia przewodnika albo skorzystania z zestawów słuchawkowych w różnych językach, wobec czego muzea mogą być bez trudu odwiedzane także przez osoby z zagranicy, które nie mówią w miejscowym języku.


Polecamy też

Audiobooki wśród ofert na rynku

Audiobooki, słuchowiska, trylogia
Przygotowane przez: Piotr Drabik
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Przygotowywane na bazie fabuły opowiadań Andrzeja Sapkowskiego słuchowisko trylogia husycka audiobook pasuje dużej liczbie klientów. Ciekawe propozycje są dzisiaj warte rekomendacji. Podobają się one kupującym głównie przez wzgląd na swą wartość kulturową. Produkcja „Trylogii Husyckiej” to największa do tej pory produkcja audiobooka w Europie, jaka trwała ponad siedem miesięcy. Trylogia składa się z 3 słuchowisk: Narrenturm, Boży bojownicy oraz Lux perpetua.

Wybór optymalnego sposobu zwiedzania musi być przystosowany do posiadanych potrzeb oraz możliwości finansowych. Podobna lekcja historii jednakże z pewnością jest niezwykle ciekawą alternatywą dla młodych ludzi, która na zawsze zapadnie im w pamięć.
2019-03-21 07:30:02