Trumny z ciałami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki dostępne są dla wszystkich chcących oddać im hołd

13 kwietnia 2010 r. do Polski sprowadzono ciało Marii Kaczyńskiej. Kondukt żałobny przejechał z lotniska do Pałacu Prezydenckiego gdzie po mszy świętej w kaplicy, trumny z ciałami Marii i Lecha Kaczyńskich przeniesiono do Sali Kolumnowej.

Dziś na warszawskim lotnisku zebrała się najbliższa rodzina zmarłej m.in. córka Marta Kaczyńska, szwagier Jarosław Kaczyński oraz przedstawiciele Kancelarii Prezydenta m.in. minister Jacek Sasin, wiceszef BBN Witold Waszczykowski, przedstawiciele kościoła, w tym kardynał Józef Glemp, prymas abp Henryk Muszyński, bp Piotr Jarecki.

Tuż po odegraniu hymnu państwowego zostało odprawione krótkie nabożeństwo. Następnie zebrana rodzina oddała hołd zmarłej Marii Kaczyńskiej. Później trumna z ciałem została przewieziona w kondukcie do kaplicy w Pałacu Prezydenckim. Po odprawieniu mszy świętej ciała pary prezydenckiej przeniesiono do Sali Kolumnowej, gdzie również odbyło się nabożeństwo, w którym uczestniczyła rodzina i przedstawiciele Kancelarii Prezydenta.

Od godz. 14:00 trumny z ciałami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej dostępne są dla wszystkich chcących oddać im hołd. Trumnę prezydenta przykrywa kobierzec przedstawiający orła białego, a trumnę jego żony biało-czerwona flaga. Wartę honorową przy przy nich pełnią żołnierze kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

"Jeśli będzie taka potrzeba, hołd Marii i Lechowi Kaczyńskim będzie można oddawać przez całą dobę. Chcemy jak najmniej ingerować w te spontaniczne wyrazy sympatii, współczucia" - powiedział Jacek Sasin, minister w Kancelarii Prezydenta. Poinformował on również, że w Pałacu Prezydenckim będzie można też składać kwiaty.

Zobacz też

  • Katastrofa polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem

Źródła

  • mar, PAP - Trumny pary prezydenckiej w Sali Kolumnowej - wiadomosci.gazeta.pl - 13 kwietnia 2010
  • Wystawiono trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich - tvn24.pl - 13 kwietnia 2010
  • Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu Pierwsza Dama już w Polsce


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2010-04-13 00:00:00