Afera Rywina bis? Czyli afera hazardowa

]]
]]
CBA przekazało informację prezydentowi, premierowi, Sejmowi i Senatowi o zagrożeniu interesu ekonomicznego państwa w związku z przygotowywaniem projektu ustawy hazardowej. Przez nowelizację ustawy o grach hazardowych Skarb Państwa może stracić nawet pół miliarda złotych - informuje Rzeczpospolita.

Badając inną sprawę korupcyjną, agenci CBA wpadli na trop nowelizacji ustawy hazardowej i 23 marca br. zaczęli operację "Black Jack". Według Biura na zmianach w tzw. ustawie hazardowej budżet państwa mógł stracić 469 mln złotych.

W prace nad ustawą o grach losowych zaangażowani byli Zbigniew Chlebowski i minister Mirosław Drzewiecki.

"Rzeczpospolita" twierdzi, że Zbigniew Chlebowski i Mirosław Drzewiecki z PO, za namową dwóch biznesmenów z branży hazardowej, wpłynęli na zmianę nowelizacji ustawy o grach hazardowych. Gazeta ujawnia stenogramy z rozmów[1].

Szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski i minister sportu Mirosław Drzewiecki - według ustaleń Rzeczpospolitej - mieli lobbować w interesie firm hazardowych.

Prezydencki minister Paweł Wypych powiedział, że w najbliższych dniach Lech Kaczyński spotka się z prezydiami Sejmu i Senatu w sprawie tak zwanej afery hazardowej[2].

Minister Julia Pitera odpowiedzialna w rządzie za walkę z korupcją uważa, że podczas prac nad nowelizacją ustawy o grach losowych doszło do sytuacji niedopuszczalnej, ale nie do korupcji. Polityk Platformy skrytykowała fakt kontaktowania się biznesmenów z politykami. Pitera wyraziła w radiowej Trójce przekonanie, że z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, iż w całej sprawie raczej nie ma mowy o korupcji. Podkreśliła, że w stenogramie z rozmowy, opublikowanym przez gazetę, nie ma mowy o oferowaniu korzyści majątkowych.

Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma odnosząc się zarzutów CBA ws. nieprawidłowości przy pracach nad projektem nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych oświadczył: Mirosław Drzewiecki i Zbigniew Chlebowski są absolutnie niewinni, ja nie widzę żadnych dowodów[3].

Galeria i ciekawostki, komentarze i wypowiedzi


Przypisy

 1. Stenogramy rozmów: "Walczę Rysiu, załatwimy"
 2. Prezydent reaguje na aferę hazardową
 3. Czuma: Drzewiecki i Chlebowski absolutnie niewinni
 4. Pitera o sprawie ustawy o grach: nie korupcja, lecz lobbing – id="ref_5">Chlebowski: Walczę, Rysiu. Załatwimy to – id="ref_6">Chlebowski: Koleżeńskie rozmowy, nie lobbing – id="ref_7">Chlebowski: rozważam podanie się do dymisji – id="ref_8">Chlebowski: Ustąpię choćby dziś – id="ref_9">Czuma: Chlebowski i Drzewiecki nie popełnili przestępstwa – id="ref_10">Czuma: Drzewiecki i Chlebowski absolutnie niewinni – id="ref_11">Niesiołowski: Nie widzę żadnej afery – id="ref_12">Wassermann: To połączenie afery Rywina z aferą starachowicką – id="ref_13">Kalisz: Jeszcze dziś oczekuję informacji prokuratury – id="ref_14">Kaczyński: powołać komisję śledczą w sprawie afery hazardowej – id="ref_15">Tusk chce rezygnacji Chlebowskiego – id="ref_16">Tusk: Chlebowski czasowo nie powinien pełnić swojej funkcji – id="ref_17">Tusk: Chlebowski musi odejść – id="ref_18">Komorowski: Dziwna propozycja prezydenta –

  Źródła

  • Afera hazardowa - - 1 października 2009
  • Afera hazardowa - - 1 października 2009
  • Afera hazardowa - - 1 października 2009
  • Afera hazardowa - - 1 października 2009
  • Afera hazardowa - - 1 października 2009


  Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:27:06