Lech Kaczyński podpisał Traktat z Lizbony

Prezydent Lech Kaczyński ratyfikował w samo południe Traktat z Lizbony.

Dzisiaj nadszedł bardzo istotny dzień z punktu widzenia naszej historii, ale także Wspólnoty 27 państw - mówił prezydent Lech Kaczyński.

Podczas ceremonii ratyfikacji obecni byli szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, premier Szwecji Fredrik Reinfeld oraz Donald Tusk.

Lech Kaczyński tłumaczył dlaczego zwlekał 556 dni od zgody polskiego parlamentu na podpis prezydenta.

„Od wielu miesięcy twierdziłem, że ratyfikacja nastąpi wtedy, kiedy naród irlandzki zgodnie z konstytucją Republiki Irlandii zmieni opinię, którą wyraził w czerwcu 2008 r.. Skąd tego rodzaju decyzje. Można powiedzieć, że Polska jest i będzie krajem suwerennym i to Polacy, a nie Irlandczycy powinni decydować o Traktacie, ale w Unii Europejskiej po wejściu go w życie, będzie obowiązywać zasada jednomyślności. Jeśli ktoś odmówił, to znaczy że Traktat zakończył swój byt. Dopiero zmiana decyzji narodu irlandzkiego spowodowała, że traktat odżył. Jeśli tak, to nie ma przeszkód, by go podpisać”

Po zatwierdzeniu traktatu przez irlandzkie społeczeństwo wciąż jest nadzieja, iż Lizbona wejdzie w życie. Po złożeniu podpisu przez Lecha Kaczyńskiego Czechy będą jedynym krajem w Unii, który nie ratyfikował Traktatu Lizbońskiego.

Dowiedz się więcej o traktacie lizbońskim w Wikipedii

Źródła

  • Prezydent podpisał Traktat Europa dziękuje - - 10 października 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:28:05