Polska i USA podpisały umowę SOFA

'''USA podpisały w Warszawie umowę SOFA, regulującą status wojsk amerykańskich w naszym kraju. W świetle tego dokumentu w Polsce mogą stacjonować żołnierze amerykańscy. Negocjacje w tej sprawie trwały ponad rok.

Umowę podpisali ostatecznie podsekretarz stanu ds. polityki obronnej Stanisław Komorowski oraz podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego z Departamentu Stanu USA Ellen Taucher.

- To ważny moment we współpracy pomiędzy USA a Polską - stwierdził Bogdan Klich. - Ta umowa będzie podstawą naszej współpracy w przyszłości - dodał. Jak podkreślił, rządy Polski i Stanów Zjednoczonych posługują się tym samym językiem i mają wspólną otwartą przyszłość.

Amerykańscy żołnierze mają stacjonować w polskich bazach mieszczących się na północy kraju.

MSZ podaje, że pełna nazwa dokumentu nosi tytuł "Umowa między Państwami Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego dotyczącej statusu ich sił zbrojnych" (tzw. NATO SOFA). Jej głównym celem jest stworzenie Amerykanom prawnych warunków do możliwości pobytu ich żołnierzy w Polsce w czasie działań nie związanych z wykonywaniem zadań obronnych NATO, które będą podejmowane w Polsce.

Jednocześnie umowa ustabilizuje polsko-amerykańską współpracę wojskową.

Będzie tworzyła ramy prawne do kooperacji wychodzącej daleko poza sferę obrony przeciwrakietowej, czy stacjonowania amerykańskiej baterii rakiet Patriot na naszym terytorium - tak, jak ma to miejsce np. w relacjach USA z Hiszpanią, Francją, Niemcami, czy Wielką Brytanią – informuje strona MSZ.

Negocjacje trwały od października zeszłego roku, a głównym problemem był prymat polskiego wymiaru sprawiedliwości w razie naruszenia polskiego prawa przez członków amerykańskiego personelu oraz sprawy podatkowe.

Klich zapewnia jednak, że porozumienie osiągnięto i w razie popełnienia przestępstwa poza służbą przez amerykańskiego żołnierza, to właśnie polski wymiar sprawiedliwości miałby pierwszeństwo. Od tego postanowienia Polska może jednak odstąpić.

Źródła

  • Amerykańscy żołnierze w Polsce, są warunki ich stacjonowania - - 11 grudnia 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:27:06