Hiszpania: demonstracje przeciwko wizycie papieża i zatrzymanie wygrażającego im internauty

Ze względu na nadchodząca wizytę papieża Benedykta XVI w Hiszpanii w ramach XVI Światowych Dni Młodzieży, władze Madrytu usunęły protestujących od miesięcy przeciwko sytuacji politycznej i gospodarczej w kraju. W odwecie pojawiła się idea masowej apostazji oraz demonstracji antypapieskiej.

Demonstracja była organizowana przez ponad 140 organizacji laickich i ateistycznych, jak i chrześcijańskich, pod hasłem „zero pieniędzy dla papieża z moich podatków”. Koszt wizyty głowy Watykanu w Madrycie szacuje się na 50 mln euro. Wcześniej Władze zabroniły organizatorom przemarszu planowaną trasą, by "chronić wizerunek miasta", powołując się na możliwe „konfrontacje” pomiędzy protestującymi, a młodymi katolikami i brakiem możliwości „zapewnienia bezpieczeństwa” spodziewanemu milionowi ludzi, którzy przyjadą do Madrytu.

We wtorek policja aresztowała 24-letniego student z Meksyku, który pisał w internecie, że chciał dokonać ataku z użyciem substancji chemicznych. Po zatrzymaniu stwierdził jednak, że były one żartem. "Nie planowałem ataku, wszystko było fikcją, moim wymysłem, żartem w złym guście" - powiedział podczas przesłuchania w sądzie. Nawoływał jednak do przeprowadzenia zamachu.

Podczas demonstracji, która w końcu się odbyła, doszło do skandowania haseł antypapieskich i potyczek z policją na placu Puerta del Sol, który kończył przemarsz.

Źródła

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu Hiszpania: Policja usuwa protestujących przed wizytą papieża

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu Hiszpania: Udaremniono zamach na demonstrację podczas Dni Młodzieży w Madrycie

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu Hiszpania: Władze próbują odizolować antypapieskich demonstrantów
  • PAP - Hiszpania.Warunkowe zwolnienie studenta - domniemanego zamachowca - - 18 sierpnia 2011
  • IAR/PAP - Walki z policją i wyzwiska obrażające papieża - - 18 sierpnia 2011


ru: Находящаяся на грани дефолта Испания протестует против визита папы римского

Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:24:05