Zastępca prezesa IPN domagał się zmiany nazwy ulicy Brunona Jasieńskiego w rodzinnej miejscowości poety

]]
Do przewodniczącego rady gminy w Klimontowie Franciszek Gryciuk – zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej wysłał pismo w sprawie zmiany nazwy tamtejszej ulicy Brunona Jasieńskiego.

Oskarża w nim władze gminy o "gloryfikację polityki Józefa Stalina, zbrodniczej ideologii komunistycznej i jej reprezentantów". Historycy IPN mają za złe Jasieńskiemu między innymi przynależność do radzieckiej partii komunistycznej, a władze miasteczka oskarżają o "zachętę do podejmowania działań niezgodnych z Konstytucją RP". Na skrzyżowaniu tej ulicy z ulicą ojca poety – Jakuba Zysmana znajduje się dom, w którym Jasieński się urodził.

„Wywieranie tego rodzaju presji na wójta jest niedopuszczalne” – oceniła profesor Grażyna Borkowska-Arciuch z Instytutu Badań Literackich PAN.

Po publikacjach w Gazecie Wyborczej, Echu Dnia i programie TVP Kielce, IPN wycofał się ze swojego żądania: „W pełni zgadzamy się, iż Bruno Jasieński był ważną postacią polskiej kultury, wobec czego uhonorowanie jego imieniem nazwy ulicy jest uzasadnione” – stwierdza w liście do redakcji Gazety Wyborczej. Do przewodniczącego rady gminy w Klimontowie prezes IPN wysłał pismo z przeprosinami.

Źródła

  • Monika Romanowska - IPN pali Jasieńskiego - 24 kwietnia 2009
  • D - IPN przyznaje się do błędu – Jasieński OK - 24 kwietnia 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2009-04-27 00:00:00