„Polska”: CIA zakładało, że zamach na Jana Pawła II został przeprowadzony z inspiracji ZSRR

opublikowała wczoraj artykuł, w którym donosi, że zamachu na Jana Pawła II dokonano z inspiracji Związku Radzieckiego. Jak twierdzi dziennik, wynika to z odtajnionych przez CIA dokumentów, do których dotarła redakcja.

Z dokumentów zawierających wnioski ze śledztwa CIA ws. zamachu z 1981 r. (39 stron), na które powołuje się dziennik wynika, że Stany Zjednoczone niecały rok po majowym zamachu zakładały, iż został on przeprowadzony z inspiracji ZSRR – amerykańskie władze miały uznać w grudniu 1982 r. za najbardziej prawdopodobną wersję, według której zamach na papieża przeprowadził bułgarski wywiad wojskowy inspirowany przez Związek Radziecki.

Raport CIA z maja 1985 r. stwierdził wręcz, że "bułgarski wywiad wojskowy przeprowadził zamach na żądanie wojska sowieckiego". Odtajnione dokumenty były znane jedynie amerykańskiemu prezydentowi oraz sześciu innym osobom z najwyższych szczebli władz USA (wiceprezydentowi, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, sekretarzowi obrony, szefowi CIA i jego zastępcy, dyrektorowi CIA ds. operacji oraz szefowi Prezydenckiego Zespołu Doradców ds. Polityki Zagranicznej – PFIAB).

Do zamachu na Jana Pawła II doszło 13 maja 1981 r. na Placu św. Piotra w Rzymie. Do papieża strzelał turek Mehmet Ali Ağca, w wyniku czego Ojciec Święty został ciężko ranny.

W służbie dezinformacji

Autor artykułu – Tomasz Pompowski opisuje sprawę w następujący sposób:

Pompowski przytacza przykład radzieckiego dziennikarza Jony Andronowa, który według amerykańskich dokumentów był agentem KGB. To on, według amerykańskich dokumentów, rozpowszechniał w toku włoskiego śledztwa wątek dotyczący udziału Szarych Wilków w zamachu na papieża. Materiały udostępnione przez Andronowa (publikowane w czasopiśmie "Literaturnaja Gazeta") były wówczas dla dziennikarzy zagranicznych źródłem, na podstawie którego opierali oni swoje relacje.

Sprawy (nie)tajne

Wśród odtajnionych materiałów, na które powołuje się „Polska” znalazły się następujące dokumenty:
  • "Raport oparty na dokumentach dostępnych CIA na temat próby zabójstwa papieża Jana Pawła II" (raport zespołu śledczego Papal Task Force powołanego w celu koordynacji zebrania informacji o zamachu i jego okolicznościach)
  • "Memorandum Richarda Kerra [drugiego zastępcy szefa CIA] do dyrektora CIA Williama Caseya" (23 kwietnia 1985)
  • "Memorandum wiceszefa CIA Roberta Gatesa do wiceprezydenta George'a H.W. Busha" (25 kwietnia 1985)
  • "Próba zabicia papieża przez Agcę – rola Związku Sowieckiego"
  • "Nota Komisji zajmującej się śledztwem ws. zamachu" (12 czerwca 1985)
  • rezolucja i decyzja KC KPZR dotyczące wysłania sowieckiego dziennikarza Jony Andronowa jako wykonawcy zleceń KGB za granicą (styczeń 1972)

Znaczenie owych dokumentów podkreśla historyk IPN Marek Lasota, autor książki "Donos na papieża":

Według "Raportu opartego na dokumentach dostępnych CIA na temat próby zabójstwa papieża Jana Pawła II", który napisano po zakończeniu prac zespołu śledczego Papal Task Force, motywem zamachu, było zaniepokojenie Moskwy działaniami papieża w latach 1978-1981:

W kolejnym dokumencie – w raporcie zatytułowanym "Status śledztwa w sprawie próby zamordowania papieża Jana Pawła II" sugerowano, że Agca byłby dla Kremla "zbyt ryzykownym instrumentem", jednocześnie przy tym zaznaczając, iż mógł on "dokonać zamachu na własną rękę, działając bez wiedzy innych stron".

W grudniu 1982 r. CIA przygotowało dziewięć memorandów. Wysunięto hipotezę dotyczącą związków Agcy ze służbami specjalnymi, którą podważali niektórzy członkowie ówczesnego rządu włoskiego. W kwietniu 1985 r. analitycy CIA napisali w kolejnym tajnym dokumencie:

W następnym miesiącu pojawił się najobszerniejszy z raportów, w którym bezpośrednio stwierdzono, że "bułgarski wywiad wojskowy przeprowadził zamach na żądanie wojska sowieckiego". Raport ten zakończono następującymi słowami, które przytacza „Polska”:

Ostateczne wyniki śledztwa wiceszef CIA Robert Gates zawarł w następujących słowach jednego z listów:

Autor publikacji w „Polsce” kończy artykuł następującymi słowami:

Reakcje na artykuł

Wczorajszy artykuł wywołał burzliwą i szeroką dyskusję w mediach oraz wśród polityków, jak również wśród internautów. Pojawiały się często różniące się opinie dotyczące spraw poruszonych przez red. Pompowskiego.

Głos licznie zabrali internauci. Jedni pozytywnie oceniali ustalenia dziennikarzy...

... a inni – przeciwnie:

Na temat zagadnień poruszonych przez redakcję „Polski” wypowiadali się także politycy – zarówno z lewej, jak i z prawej strony sceny politycznej. Większość uważa, że śledztwo powinien przejąć prokurator generalny.
Wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej zaznacza, że "sprawa nie dotyczy terytorium Rzeczypospolitej" – według niego odpowiednie resorty powinny zwrócić się do włoskich władz o wznowienie śledztwa.

Prezes Janusz Kurtyka zaznaczył w wywiadzie dla „Polski”, że śledztwo IPN w sprawie zamachu przyspiesza. Warto dodać, że dziennikarze tego dziennika nieoficjalnie dowiedzieli się, że "prokuratorzy badają wątki dotyczące związków wywiadu wojskowego z zamachem na papieża".

Źródła

[/NOENTER

Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:26:09