Jarosław Kaczyński zrzekł się immunitetu poselskiego

W czwartek marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna poinformował w rozmowie z telewizją TVN24, że Jarosław Kaczyński złożył w kancelarii sejmu pismo, w którym rezygnuje z korzystania z immunitetu poselskiego w sprawie wytoczonej przez Romana Giertycha.

Marszałek w telewizji TVN 24 stwierdził że aktualnie czeka na opinie Komisji Regulaminowej, która zbada czy pismo prezesa PiS spełnia wymogi formalne. Grzegorz Schetyna zaznaczył, że jeżeli komisja nie wskaże żadnych błędów immunitet w tej sprawie zostanie uchylony co umożliwi kontynuację procesu cywilnego bez konieczności prowadzenia debaty i głosowania na temat immunitetu w Sejmie.

Sprawa konfliktu byłego premiera z wicepremierem w jego rządzie rozpoczęła się od opublikowanego w "Rzeczpospolitej" w 2010 roku wywiadu, w którym Roman Giertych postawił między innymi tezę, że za rządów PiS Jarosław Kaczyński używał służb państwowych do zbierania "haków" na politycznych rywali.
W odpowiedzi na ten wywiad Jarosław Kaczyński nazwał Giertycha kłamcą i założył sprawę w sądzie. Reakcję Jarosława Kaczyńskiego były minister oświaty uznał za zniesławienie i założył w sądzie sprawę karną i cywilną. Do rozpoczęcia przewodu cywilnego konieczne jednak było uchylenie immunitetu prezesa PiS, o co wnioskował Roman Giertych. Sprawa karna ze względu na immunitet została zawieszona do momentu jego wygaśnięcia.

Źródła

  • Jarosław Kaczyński zrzeka się immunitetu - - 28 marca 2011
  • Jarosław Kaczyński zrzeka się immunitetu - - 28 marca 2011


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:28:22