Były premier Chorwacji aresztowany w Austrii

Były premier Chorwacji Ivo Sanader został zatrzymany, a następnie aresztowany w zachodniej Austrii, zaledwie dzień po tym, jak został za nim wydany międzynarodowy list gończy.

Chorwacka prokuratura prowadzi przeciwko Sanaderowi śledztwo w związku z zarzutami o korupcję i nadużycie władzy w czasie, gdy kierował rządem (2003-09). W ostatni czwartek chorwacki parlament uchylił jego immunitet, a wkrótce później sąd w Zagrzebiu podjął decyzję o jego tymczasowym aresztowaniu na miesiąc. Kilka godzin przed podjęciem tych decyzji Sanader opuścił Chorwację, co spowodowało wydanie za nim międzynarodowego listu gończego. Chorwaccy śledczy zwrócili się także o pomoc w jego zatrzymaniu do służb w Austrii i Niemczech.

Samochód, w którym podróżował były premier, został zatrzymany w piątek po południu na autostradzie w kraju związkowym Salzburg. Następnie został przewieziony do sądu w Salzburgu, którego sędzia wydał decyzję o aresztowaniu Sanadera do czasu zakończenia procedury ekstradycyjnej. Jak ujawnili przedstawiciele prokuratury, Sanaderowi towarzyszył w podróży jego brat, posiadający austriackie obywatelstwo. Nie znaleziono jednak podstaw do jego zatrzymania.

Źródła

  • Former Croatian PM under arrest - - 11 grudnia 2010
  • Croatian ex-PM Ivo Sanader arrested in Austria - BBC News - 10 grudnia 2010


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:27:07