Afganistan: wybuch bomby spowodował śmierć 8 amerykańskich żołnierzy

Październik przechodzi do historii jako najkrwawszy miesiąc dla amerykańskiego wojska od początku jego obecności w Afganistanie.

Ośmiu żołnierzy poniosło śmierć w wyniku eksplozji prowizorycznych min lądowych (IED) na południu Afganistanu w prowincji Kandahar. Kilku innych zostało rannych i zostali przewiezieni do szpitali.

Natomiast w wyniku wczorajszych katastrof zginęło 11 żołnierzy USA.

W październiku zginęło dotychczas aż 55 amerykańskich wojskowych, a ogólna liczba zabitych żołnierzy NATO wynosi 68. Poprzedni czarny rekord należał do sierpnia 2009 - był to miesiąc wyborczy w Afganistanie. Jednak Afganistan stoi przed drugą turą wyborczą, która odbędzie się już 7 listopada. W wyborach zmierzy się urzędujący prezydent Hamid Karzai z Abdullahem Abdullahem.

Dotychczas w Afganistanie zginęło 1494 żołnierzy koalicji, z czego 908 stanowią Amerykanie. Tylko w tym roku poległo 447 aliantów - najwięcej w skali rocznej niż kiedykolwiek. Najczarniejszymi miesiącami okazały się lipiec i sierpień, kiedy w wojnie poległo odpowiednio 76 i 77 zagranicznych żołnierzy.

Źródła

  • Eight U.S. troops killed in Afghan bomb attacks - Reuters - 27 października Operation Enduring Freedom - - 27 października 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:26:05