Jemen: wojsko wznawia ofensywę przeciwko rebeliantom

11 sierpnia wojsko jemeńskie wznowiło po rocznej przerwie ofensywę przeciwko rebeliantom al-Houthi'ego, szyickiego duchownego, który w 2004 roku rozpoczął powstanie przeciwko rządowi jemeńskiemu.

Do wczoraj armia Jemenu wspierana przez czołgi oraz lotnictwo zaatakowała rebeliantów w prowincjach Malaheedh, Mahadher, Khafji i Hasama. Ofensywa to odpowiedź na ataki bojowników, które powtarzają się od czerwca. Rozpoczęcie walk to złamanie rozejmu ogłoszonego przez prezydenta Jemenu Aliego Abdullaha Saliha 17 lipca 2008 roku.

Powstanie al-Houthi'ego rozpoczęło się w czerwcu 2004 roku, kiedy duchowny lider Zajdytów Hussein Badreddin al-Houthi zainicjował rebelię przeciwko jemeńskiemu rządowi. Większość walk miała miejsce w północno-zachodniej prowincji Sa'dah w Jemenie. Jemeński rząd twierdził, iż ugrupowanie Shabab al-Muomineen, którym kierował al-Houthi dążyło do przewrotu i wdrążenia szyickiego prawa. Z kolei rebelianci mówili, że działają "w obronie ich społeczności przeciwko dyskryminacji i rządowej agresji". Jemeński rząd oskarżył Iran o finansowe wspieranie rebelii. We wrześniu 2004, jemeńskie siły bezpieczeństwa zabiły al-Houthi'ego. Od tego czasu powstaniu przewodził jego brat Abdul-Malik al-Houthi. Walki zostawały przerywane w 2006, 2007 oraz 2008 roku, wszystkie w wskutek skutecznych ofensyw armii rządowej.

Źródła

  • Yemen targets northern fighters - Al Jazeera - 12 sierpnia 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-08-01 15:10:03