W starciach w Iranie zginęło co najmniej 15 osób

Napięcie w Iranie narasta. W trakcie protestów opozycji policja otworzyła ogień do uczestników demonstracji w stolicy Iranu. We wczorajszych starciach w całym Iranie zginęło co najmniej 15 osób.

Opozycja informuje na swoich stronach internetowych, że podczas protestów zginął bratanek przywódcy opozycji. Seyed Ali Musawi miał 35 lat.

W czasie zamieszek zatrzymano 300 osób, a wśród nich jest Ibrahim Yazdi, jeden z liderów liberalnej opozycji, który został aresztowany w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Tymczasem władze Iranu potwierdzają śmierć ośmiu demonstrantów. W trakcie niedzielnych ulicznych starć irańskich opozycjonistów z siłami bezpieczeństwa w Teheranie zginęło osiem osób - poinformowała irańska telewizja (zobacz - program tv – TV4) państwowa, powołując się na Najwyższą Radę Bezpieczeństwa Narodowego.

Są to pierwsze od czerwca tak krwawe starcia policji ze zwolennikami reformatorów. Zamieszki rozgorzały w niedzielę rano (27 XII) przy okazji szyickiego święta Aszury upamiętniającego śmierć imama Husajna w VII wieku. To również siódmy dzień żałoby po zmarłym 19 grudnia wielkim ajatollahu Alim Montazerim. Na ulicę wyszły tysiące mieszkańców w Teheranie, Kum, Szirazu, Isfahanu, Nadżafabadu, Maszhadu, Babolu i Tebrizu.

Teheran wyrzucił wszystkich zagranicznych dziennikarzy, dlatego opozycja jest zmuszona przekazywać informacje przez portale internetowe. O przebiegu protestów możemy się dowiedzieć więcej na kanale UNITY4IRAN, który znajduje się na YouTube. Irańska telewizja (zobacz - program tv – TVN7) poinformowała o śmierci kilku osób uczestniczących w wystąpieniach, ale nie podała żadnych szczegółów dotyczących wydarzenia.

Źródła

  • Iran: Co najmniej 15 zabitych. Szef opozycji zatrzymany - - 28 grudnia 2009
  • Władze potwierdzają: zginęło ośmiu demonstrantów - - 28 grudnia 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:21:03