W jaki sposób rozliczać pit 11? Jaka jest zasada? Na jakiego typu sprawy powinniśmy zwrócić uwagę?

PIT 11 jest najważniejszą informacją o przychodach, dochodach, jak i kosztach oraz pobrań danej kwoty na podatek dochodowy od osób fizycznych. Tego typu informacja to podstawa do prawidłowego przygotowania zeznania rocznego innego rodzaju jak pit 37 czy pit 36.


Często jesteśmy w stanie usłyszeć od znajomej osoby, że akurat dostałem pit 11 i co należy z tym zrobić, jak się z tego rozliczać? O przedłożenie pit 11 Podatnik nie jest zmuszony wnioskować, ponieważ to płatnik zobowiązany jest wystawić i przekazać informację z własnej inicjatywy.


Zegary LEFF Metlev
Przygotowane przez: Calvado
Podpatrzone na: Calvado


W konkretnych okolicznościach zamiast takiego pitu, może wystawić pit 40, lecz wyłącznie na wniosek podatnika, który zostanie przedłożony przed 10 stycznia roku następnego po rozliczanym roku podatkowym.


reklama
Przygotowane przez: Azchael
Podpatrzone na: http://www.flickr.com


W takiej sytuacji pit 40 będzie zastępować pit 11, zaś podatnik nie musi dodatkowo rozliczać się już ze skarbówką. W przypadku jeśli są to wypłaty zagraniczne, w konkretnych sytuacjach pit 11 zastępowany jest informacją IFT.

Uważasz, że wspomniane informacje są warte zapamiętania? Świetnie, zatem z pewnością szczegóły tu cfo na godziny umieszczone również Cię zainteresują.

Najważniejszą formę przedłożenia pit 11 do urzędu skarbowego jest forma elektroniczna, tak zwane rozliczenie pit online-rozliczenie pit online. Płatnik jednak nie musi korzystać z e-podpisu. Wystarczający jest zestaw danych, jaki jest potwierdzeniem autoryzacji.


Inni płatnicy, jak spółka z.o.o. powinny jednak mieć tego typu podpis. W określonych przypadkach możemy wysłać do urzędu pit 11 drukowany.


Polecamy też

Już niedługo zacznie się rozliczanie podatków, zdobądź darmowy program, jaki okaże się pomocny

kalkulator
Podpatrzone na: www.morguefile.com
Rozliczenie podatku za zakończony rok bywa obowiązkiem każdego pracownika. To również okazja, by otrzymać nadpłacony podatek i oddać 1% swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego. Dużo osób decyduje się złożyć swoje pity w ręce doświadczonych księgowych, jednak nie brak podatników, którzy chcą oszczędzić i wolą rozliczać się samodzielnie. W przypadku takich osób przydatną aplikacją okaże się darmowy program pit 2016.


Pamiętajmy też, że jak mamy jakieś kłopoty z wypełnieniem pitu to zawsze możemy skorzystać z pomocy, na przykład z programów komputerowych do ich wypełniania. To bardzo popularny, intuicyjny sposób dla każdego z nas. Dość mocno ułatwia to całe działanie, z pewnością więc warto z tego skorzystać.
2023-06-08 07:49:05