XIV Warszawski Festiwal Nauki: dzień piąty

Trwa XIV Warszawski Festiwal Nauki, który zapowiadaliśmy. Odbyło się kilkadziesiąt imprez mających na celu popularyzację nauki.

Podczas piątego dnia festiwalu, 22 września 2010, słuchacze Festiwalu mogli uczestniczyć w imprezie pod tytułem: „Tajniki budowy komórki”, które odbyły się w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. Prof. Elżbieta Wyroba opowiadała o pokazywanych strukturach komórkowych. Następnie wraz z mgr Rafałem Bartosiewiczem oraz Henrykiem Bilskim prezentowali możliwości mikroskopów elektronowych: skaningowego i transmisyjnego. Można było obejrzeć np. kilkuset krotne powiększone głowy komara. Zajęcia rozpoczęły się o 15:00 i trwały niemal do 17:00.

O 17:30 Sebastian Szymański z Instytutu Filozofii UW wygłosił wykład „Czy instytucje mogą być sprawiedliwe?” w ramach cyklu „Filozofia w praktyce”. Słuchacze mogli dowiedzieć się, jakie są relacje między konstytucją, przepisami za sędzią i jak znaczenie obiektów zależy od kontekstu. Publiczność chętnie zadawała pytania, jednak ograniczenia czasowe nie pozwoliły na udzielenie satysfakcjonujących odpowiedzi. Przy jednym z pytań wykładających stwierdził że „to jest temat na osobny wykład”. Któreś z kolejnych pytań okazało się „tematem na cały cykl wykładów”.

ŹródłaAutorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-06-22 14:30:02