XIV Warszawski Festiwal Nauki: dzień szósty

Trwa XIV Warszawski Festiwal Nauki, który zapowiadaliśmy. Odbyło się kilkadziesiąt imprez mających na celu popularyzację nauki.

Podczas szóstego dnia festiwalu, 23 września 2010, w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN odbyły się dwa wykłady dla osób zainteresowanych biologią. Pierwszy z nich miał tytuł: „Od krewetki do człowieka: życie społeczne kręgowców i bezkręgowców”, na którym prof. Ewa Joanna Godzińska opowiadała o tym, jak wyglądają role społeczne w mrowisku, o barwnym świecie mięczaków, gdzie samiec może udawać samicę lub jednocześnie na jednym boku prezentować odstraszający konkurentów wzór, a na drugim wyświetlać zachętę dla samicy. Wykazała, że społeczności tak odległych ewolucyjnie grup jak kręgowce i bezkręgowce wykazują podobieństwa.

Drugi wykład w tymże Instytucie prowadził prof. Waldemar Szelenberger. Tematem wykładu była „Fizjologia snu”. Słuchacze mogli zapoznać się z podstawami pojęciami dotyczącymi tego procesu fizjologicznego. Autor zaprezentował na wykresach zasady funkcjonowania naszego mózgu w tak złożonym procesie jak sen.

Baza lokalowa Instytutu okazała się niewystarczająca. Mimo elektronicznego połączenia dwóch sal nie dla wszystkich chętnych starczyło miejsca. Młodzież siedziała również na podłodze katedry.

ŹródłaAutorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-06-22 14:32:02