MAC:„Europejska strategia na rzecz lepszego Internetu dla dzieci”

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowuje stanowisko rządu do dokumentu „Europejska strategia na rzecz lepszego Internetu dla dzieci”, który został przedstawiony przez Komisję Europejską. Celem strategii jest zapewnienie dzieciom treści i umiejętności cyfrowych, dzięki którym będą mogły w bezpieczniejszy sposób korzystać z nowych technologii.

Jak wskazuje Komisja Europejska, Internet nie został zaprojektowany z myślą o dzieciach, ale obecnie 75% z nich korzysta z Internetu, w tym jedna trzecia za pomocą telefonów komórkowych.

Strategia zakłada działania, które mają być realizowane przez Komisję, państwa członkowskie oraz podmioty branżowe (takie jak operatorzy telekomunikacyjni czy dostawcy usług serwisów społecznościowych).

Celem ma być:
  • stymulowanie powtawania wysokiej jakości treści internetowych dla dzieci i młodzieży
  • pogłębianie świadomości i umacnianie praw
  • stworzenie dzieciom bezpiecznego środowiska online poprzez tworzenie prostych i skutecznych narzędzi zgłaszania szkodliwych treści i zachowań; przejrzyste, domyślne ustawienia prywatności oraz odpowiednie do wieku i przyjaznych dla użytkownika narzędzia kontroli rodzicielskiej;
  • zwalczanie niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych oraz wykorzystywania seksualnego dzieci

MAC chciałby poznać opinię na temat zaproponowanych przez Komisję działań i rozwiązań, ich proporcjonalności, efektywności i wpływu na branżę związaną z dostarczaniem produktów i świadczeniem usług w środowisku internetowym. Ministerstwo interesuje również odpowiedź na pytanie, czy zaproponowane przez Komisję rozwiązania mogą mieć wpływ prywatność i ochronę wolności użytkowników w Internecie.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zaprasza do przesyłania opinii na ten temat do 1 czerwca. Opinie zostaną wykorzystane przy przygotowywaniu stanowiska rządu odnoszącym się do tego dokumentu.

Źródła

  • Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu „Europejska strategia na rzecz lepszego Internetu dla dzieci”: do 1 czerwca zbieramy uwagi


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2012-05-26 00:00:00