Mer Moskwy po raz kolejny zakazał organizacji Moscow PrideMoskwa: Jurij Łużkow, mer stolicy Rosji, po raz kolejny odmówił wydania zezwolenia na zorganizowanie gejowskiego marszu dumy w tym mieście. Rosyjskie środowisko LGBT już od pięciu lat bezskutecznie stara się legalnie zorganizować taki przemarsz w ramach "Moscow Pride".

wy­stą­pień. Głosi również wrogie hasła wobec ludności po­cho­dzą­cej z Kaukazu, nazywając mieszkańców tego regionu "czar­nu­cha­mi". Takie wypowiedzi nie przeszkadzają mu w twier­dze­niu, że należy z homoseksualizmem walczyć jak z kse­no­fo­bią]]
Łużkow głośno wyraża swoje poglądy: że geje są jak narkotyki, homoseksualizm to dzieło szatana i plaga społeczna — Najwyższy czas, aby rozprawić się z nimi ze wszystkich sił i możliwymi sposobami jak tylko można. Tu nie ma miejsca na dyskusje o prawach człowieka. Parada się nie odbędzie, ani w tym roku, ani nigdy w przyszłości — dodaje mer Moskwy.

Środowiska homoseksualne już piaty rok z rzędu bezskutecznie starają się o zgodę na przemarsz ulicami Moskwy. W poprzednich latach parada odbywała się bez pozwolenia władz i co roku była pacyfikowana przez milicję. Jeden z głośniejszych protestów odbył się w ubiegłym roku podczas finału Konkursu Piosenki Eurowizji 2009. — Do 29 maja, bo wtedy odbyć ma się przemarsz, pozostało jeszcze sporo czasu, nie zamierzamy nic odwoływać. Liczymy na pomoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka — powiedział działacz LGBT rosyjski Mikołaj Aleksiejew.

Homoseksualizm przestał być w Rosji karany dopiero w 1993 roku. W społeczeństwie wciąż panuje tam jednak homofobia, a hasła głoszone przez Łużkowa trafiają na podatny grunt.

Źródła

  • gej1 - Mer Moskwy Jurij Łużkow – zakaz Gay Pride - - 29 stycznia 2010 r.
  • Darius - Homofobiczny mer Moskwy Jurij Łużkow Zakaz "Gay Pride" w Moskwie - o nas samy - 27 stycznia 2010 r.
  • Jurij Łużkow - "Wprost" - dostęp 1 lutego 2010 r.


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:21:02