Skazani w Malawi na 14 lat ciężkich robót za gejowskie zaręczyny

Sąd w Malawi orzekł wyrok 14 lat ciężkich robót dla pary homoseksualistów, którzy zostali aresztowani w grudniu ubiegłego roku. Otrzymali maksymalny wymiar kary za czyny, które kodeks karny tego afrykańskiego państwa określa jako "nienaturalne akty" i "rażącą nieprzyzwoitość". Ten przejaw praktyki ścigania osób homoseksualnych przez prawo spotkał się z potępieniem przez społeczność międzynarodową.

Skazani to Steven Monjeza i Tiwonge Chimbalanga, Malawijczycy, którzy odważyli się jawnie zorganizować uroczystość swoich zaręczyn. Sędzia Nyakwawa Usiwa-Usiwa w uzasadnieniu wyroku powiedział — Surowa kara, którą wymierzam ma bronić społeczeństwo przed takimi jak wy, żebyśmy nie musieli naśladować tego okropnego przykładu.

Wyrok oprotestowała Amnesty International, która za pośrednictwem Michelle Kagari, zastępcy dyrektora afrykańskiej agendy tej organizacji, nazwała decyzję sądu "skandaliczną" i zapowiedziała wszczęcie kampanii na rzecz uwolnienia obu "więźniów sumienia". W sprawie Monjezy i Chimbalangi wypowiedział się również Departament Stanu USA, który wezwał Malawi do zaprzestania penalizacji homoseksualizmu. Surowe kary za homoseksualizm stosuje się we wszystkich krajach czarnego kontynentu za wyjątkiem Republiki Południowej Afryki. Brytyjski działacz LGBT Peter Tatchell komentując ostatnią sprawę, zwrócił uwagę na kolonialne pochodzenie homofobicznego prawa w krajach Afryki — To nie jest afrykańskie prawo, to zagraniczna pozostałość.

Zobacz też

  • Malawi: geje po ślubie trafili do więzienia

Źródła

  • T.Z. - Surowy wyrok za homoseksualizm w Malawi - za - 21 maja 2010 r.
  • md - Malawijscy geje skazani na 14 lat więzienia. Działacze i organizacje wzywają do uwolnienia Monjezy i Chimbalangi - - 20 maja 2010 r.


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:28:20