Waziristan: ofensywa Rah i Nijat trwa już miesiąc

Armia pakistańska walczy już miesiąc z talibami w Południowym Waziristanie. Intensywność walk maleje, natomiast terroryści coraz aktywniej atakują na terenie Pakistanu. Ofensywa pod kryptonimem Rah i Nijat pochłonęła życie około 545 rebeliantów i 58 żołnierzy.

13 listopada


13 listopada zginęło 6 talibów oraz 2 żołnierzy, podczas walk w górskim rejonie na froncie Jandola-Sararogha. W wyniku starcia wojsko objęło kontrolę nad ważnym górskim punktem 3 km na północ od miejscowości Ahmed Wam.

Na froncie Shakai-Kaniguram armia zabezpieczyła spore ilości amunicji należące do rebeliantów podczas akcji poszukiwania bojowników pod Torwam.

Na froncie Razmak-Makin, armia zabezpieczyła górski rejon od Makin, aż po południową wioskę Marobi Raghzai. Armia zablokowała też drogę do niestabilnego Shah Wali Algad. Siły bezpieczeństwa zdobyły kontrolę nad terenami położonymi na wysokości wiosek Rogha i Mir Khoni. Talibowie odpalili kilka rakiet na obozy wojsk pakistańskich w Razmak i Laghr Manza, co spotkało się z natychmiastową militarną odpowiedzią.

W zamachu na agencję wywiadu wojskowego w Peszawarze zginęło wg najnowszych danych co najmniej 17 osób, a 85 zostało rannych. Ofiary samobójczego zamachu w Peszawarze to w większości cywile. Jak wynika z relacji świadków, w momencie kiedy jadący pod prąd samochód próbowały zatrzymać służby, kierowca zdetonował ładunek. Do innego zamachu doszło w Bannu, gdzie zginęło 8 policjantów, a 25 odniosło rany.

14 listopada14 listopada siły bezpieczeństwa zabiły 7 rebeliantów, podczas gdy rannych zostało 4 żołnierzy. Podczas przejmowania przez wojsko miejscowości Takrai Sar, leżącej na północ od Ladha, zginęło 4 talibów.

Kolejnych trzech rebeliantów zginęło podczas walki na kluczowej drodze prowadzącej z Makin do Północnego Waziristanu. Ucierpiał tam też jeden wojskowy, podczas gdy siły bezpieczeństwa nadal walczyły o kontrolę nad miastem Makin.

Trzech żołnierzy zostało rannych w trakcie wymiany ognia w wiosce Ahmed Wam, znajdującej się blisko Sararoghi. Armia zdobyła kontrolę nad wioską, a w niej przejęto znaczne ilości broni talibów.

Tego dnia powtórzył się zamach w Peszawarze. Co najmniej 10 osób zginęło, a 25 zostało rannych, kiedy w pobliżu policyjnego posterunku kontrolnego w Peszawarze zamachowiec samobójca wysadził w powietrze samochód, którym jechał.

15 listopada


15 listopada w walkach zginęło 7 rebeliantów, a 9 zostało poważnie rannych. Talibowie zginęli podczas bombardowań ich warowni w wiosce Marobi, leżącej nieopodal miasta Makin i Ahmed Wam pod Sararoghą. Na tych obszarach przeszukano i zniszczono dwie kryjówki bojowników.

16 listopada


16 listopada był dniem kiedy intensywność walk zmalała, w wyniku czego obyło się bez ofiar.

Armia umocniła swoje pozycje wokół byłych twierdz talibów, Sararogha i Kaniguram. W okolicy miasta Sararogha zabezpieczono ważne szczyty górskie oraz przeszukano kolejne wioski. Do kontaktu z talibami doszło w pobliżu Kaniguram, jednak wymiana ognia nie spowodowała ofiar. Po potyczce zniszczono centrum szkoleniowe, kryjówki i tunel, wykorzystywany wcześniej przez rebeliantów. Wojsko przeprowadziło również operacje wyszukiwania talibów i zajęło strategiczne wysokości w pobliżu Makin.

W Peszawarze doszło do kolejnego ataku terroru. W siódmym zamachu w ciągu 10 dni zginęły 4 osoby, a 31 zostało rannych, kiedy zamachowiec-samobójca wysadził się w powietrze w pobliżu posterunku policji.

Raporty z operacji Rah i Nijat

 • Waziristan: ponad 500 zabitych talibów w operacji Rah i Nijat, 12 listopada 2009
 • Waziristan: większość miast pod kontrolą sił bezpieczeństwa, 8 listopada 2009
 • Waziristan: armia odbija bastiony talibów, 4 listopada 2009
 • Waziristan: rozpoczęto walki o kluczowe miasta, 1 listopada 2009
 • Pakistan: odwetowy zamach za pakistańską ofensywę pochłonął niemal 100 ofiar, 28 października 2009
 • Waziristan: pakistańska armia zabiła 42 talibów jednego dnia, 27 października 2009
 • Waziristan: po 10. dniach operacji Rah i Nijat 200 zabitych talibów, 26 października 2009
 • Waziristan: ponad 150 zabitych rebeliantów po tygodniu walk, 24 października 2009
 • Pakistan: zamachy terrorystyczne w cieniu wielkiej ofensywy, 23 października 2009
 • Waziristan: armia pakistańska wypiera talibów, 20 października 2009
 • Waziristan: 60 rebeliantów i 5 żołnierzy zabitych po pierwszym dniu walk, 19 października 2009
 • Rusza lądowa ofensywa w Waziristanie, 17 października 2009

Linki zewnętrzne

 • Mapa rejonu walk google.maps
 • Mapa Waziristanu

  Źródła

  • 2 soldiers, 6 terrorists killed in Operation Rah-e-Nijat - Daily Times - 14 listopada 2009
  • Pakistani forces kill 9 militants in Waziristan operation - dnaindia - 14 listopada 2009
  • Security forces kill 7 extremists in S. Waziristan - onlinenews - 15 listopada 2009
  • Suicide bomber kills four in Peshawar; 16 militants killed - dnaindia - 16 listopada 2009
  • Suicide blast at Police Station leaves 8 dead, 30 injured in Bannu - Associated Press of Pakistan - 13 listopada 2009
  • Suicide bomber kills 10 in Pakistan's Peshawar - Reuters - 14 listopada 2009


  Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:28:04