Powstał pierwszy polski samochód autonomiczny

Studenci z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, członkowie Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych skonstruowali Jurka, czyli pierwszy polski pojazd autonomiczny, który porusza się samodzielnie bez udziału kierowcy.

Jurek jest autem samosterującym i został oficjalnie zademonstrowany 14 grudnia 2012 roku podczas I Mistrzostw Polski Robotów, które odbyły się w Hali „Orbita” we Wrocławiu[1], a 13 stycznia 2013 roku wspomógł Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy na Placu Solnym we Wrocławiu [2].

Jurek jest samochodem który nie potrzebuje kierowcy i może zrewolucjonizować przemysł motoryzacyjny oraz w znacznym stopniu może umożliwić korzystanie osobom niepełnosprawnym ruchowo czy też niedowidzącym lub ociemniałym.

Jurek w zasadzie nie jest pojazdem, ale systemem-automatem (półinteligentnym autopilotem, bardziej samochodowym komputerem), który może sterować każdym seryjnie produkowanym samochodem osobowym lub innym pojazdem np. ciągnikiem rolniczym lub kombajnem w celach wykonywania prac polowych.

Co więcej, by uruchomić auto wcale nie trzeba w nim siedzieć. Można to zrobić przez internet z komputera głośniki (look klikaj) smartfona, a kierowca może znajdować się nawet w innym państwie, a nawet można go zaprogramować tak, aby o danym czasie uruchomił się i wybrał określony program jazdy np. odebrać dziecko z przedszkola.

System może znakomicie sprawdzić się podczas jazdy w korkach lub na długich i prostych odcinkach dobrze oznakowanych autostrad. Ponadto może być dla kogoś dla kogo kurs prawa jazdy jest męką. Jurek może wyręczyć ludzi co wracają z zakrapianej imprezy.

Na razie auto-robot jest wyposażone w kamerę internetową i rozpoznaje drogę dzięki detekcji pasów, docelowo zaś ma być w stanie rozpoznawać drogę i znaki drogowe dzięki nawigacji GPS oraz czujnikom i radarom laserowym, a także sztucznej inteligencji.

jako pojazd ekologiczny]]

Koncepcja automatycznego kierowania pojazdem, nie jest nowa. Znany jest projekt autonomicznego samochodu Google’a, który działa w oparciu o urządzenie Lidar (ang. Light Detection and Ranging), jednak do wad należy zaporowa cena rzędu kilkudziesięciu tysięcy dolarów.

Ech, kiedyś dawno temu, to i furmanka ciągnięta przez konia trafiała do domu nawet wówczas, gdy woźnica nie był w stanie trzymać lejc i wydawać poleceń w stylu: "prrrr, hejta, wiśta, wio". Wystarczy więc wrócić do tradycji, aby dogonić Amerykę, a i autostrad nie trzeba będzie nawet budować.

Przypisy

  1. Mistrzostwa robotów, „Fakty" 14.12.2012
  2. Event na Facebooku


Zobacz też

  • Film: jazda prototypem
  • Film: jazda w koło
  • Film: relacja z Mistrzostw Polski Robotów

Źródła

  • Koło Naukowe Pojazdow i Robotow Mobilnych - - 12 marca 2013
  • I Mistrzostwa Polski Robotów - - 12 marca 2013
  • Projekt budowy pojazdu autonomicznego - - 12 marca 2013
  • Fanpage na facebooku - - 12 marca 2013


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2019-10-22 14:10:20