Grunwald 1410 - Recenzja książki

Bitwa pod Grunwaldem 1410
"Grunwald 1410" Andrzeja Nadolskiego jest książką z cyklu "Historyczne Bitwy" wydawanego przed Dom Wydawniczy Bellona. Seria ta przedstawia najważniejsze bitwy minionych epok. Od starożytności do drugiej wojny światowej.

Andrzej Nadolski jest cenionym w Polsce archeologiem, bronioznawcą i historykiem wojskowości. Prowadził wykopaliska na polach Grunwaldu, Lutomiersku, Tumie pod Łęczycą, w Łęczycy i we Francji. Zajmował się średniowiecznym uzbrojeniem, taktyką walki. Dzięki jego zasługom Łódź stała się głównym ośrodkiem archeologicznym i bronioznawczym w Polsce. Jest on autorem wielu publikacji m.in. "Studia nad uzbrojeniem polskim w X, XI i XII wieku" (1954), "Łęczyca wczesnośredniowieczna" (tom 1, 1966, tom 2, 1989 z A. Abramowiczem, T. Poklewskim, J. Wieczorkiem), "Grunwald. Problemy wybrane" (1990), "Uzbrojenie w Polsce średniowiecznej 1350-1450" (redaktor i współautor, 1990).

Wracając do książki "Grunwald 1410". Rozpoczyna się ona krótkim wstępem, w którym autor wspomina o wielkości i znaczeniu bitwy, jak również o znaczeniu zwycięstwa dla innych pokoleń. Wspomina walki propagandowe toczące się między ludnością polską, a okupantem niemieckim w XX w. związanych z największą bitwą średniowiecza. Szczegółowo opisane są również powody przez które doszło do Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim, sposób walki w średniowieczu, organizacja wojsk.
Podważony zostaje mityczny wygląd rycerza zakonnego uzbrojonego od stóp do głowy w lśniącą zbroję, jak również wiele innych aspektów przypisywanych bitwie pod Grunwaldem np. przez H. Sienkiewicza w "Krzyżakach". Dokładnie opisana jest cała kampania do momentu spotkania się wojsk krzyżackich ze sprzymierzonymi wojskami Korony i Litwy, jak również sama bitwa. W książce dołączonych jest kilka szkiców przedstawiających: kampanię do momentu rozegrania bitwy, "wielkie pobicie", pogon za uciekającymi wojskami zakonu.

Książka kończy się podsumowaniem skutków bitwy, jak również krótkim opisaniem działan bojowych prowadzonych po bitwie. Książkę oceniam jako dobrą i wartą do przeczytania. Szczególnie powinna ona zainteresować osoby interesujące się uzbrojeniem, jak również członków bractw rycerski. W książce brakowało mi dokładniejszych rysunków przedstawiających uzbrojenie z epoki Grunwaldu. Mimo tego braku polecam przeczytać tą pozycję.

Andrzej Nadolski - Grunwald 1410
Autor: Andrzej Nadolski
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Bellona
Cena: ok. 20zł
Inne:144 stron format 130x200 mm oprawa miękka
Ocena: 4/6
Przygotowane przez: Piotr Szwarc
2006-01-02 21:49:19