USA: FBI udaremniła zamach terrorystyczny

USA były o włos od kolejnego zamachu. W środę wieczorem FBI zatrzymała cztery osoby planujące ataki bombowe. Celem ataków miała być synagoga w Nowym Jorku oraz samoloty wojskowe, które zamierzano strącić za pomocą przenośnych wyrzutni rakietowych.

– Oskarżeni chcieli uczestniczyć w atakach terrorystycznych. Wybrali cele i szukali broni potrzebnej do realizacji swych planów – poinformował prokurator federalny stanu Nowy Jork, Lev Dassin.

Niedoszli zamachowcy zamierzali zdetonować, przed nowojorską synagogą, samochód wypełniony materiałem wybuchowym. Planowali również użycie przenośnych wyrzutni rakiet Stinger w celu ostrzelania samolotów wojskowych stacjonujących w bazie gwardii narodowej w Steward.

Zamachowcy byli od dłuższego czasu obserwowani przez FBI. Plan udaremnienia zamachu zakładał przekazanie terrorystom fałszywych materiałów wybuchowych oraz nieaktywnej wyrzutni rakiet.

„Podczas gdy bomby, które terroryści próbowali podłożyć dziś w nocy były – o czym nie wiedzieli – fałszywe, próba ataku na naszą wolność ukazuje, że zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego w Nowym Jorku jest, co napawa smutkiem, zbyt rzeczywiste” – napisał w osobnym oświadczeniu burmistrz miasta Michael Bloomberg.

Źródła

  • Terroryści wpadli w pułapkę FBI - - 21 maja 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:24:02