Gej najmłodszym burmistrzem w Wielkiej Brytanii

23-letni Ian Campbell został mianowany burmistrzem (town mayor) miasteczka Retford w Nottinghamshire, stając się tym samym najmłodszą osobą w Wielkiej Brytanii, która piastowała takie stanowisko. W ubiegłym miesiącu Campbell został radnym z okręgu East West Retford, z nominacji Partii Pracy. Zgłoszony na stanowisko burmistrza podczas głosowania pokonał rywala-konserwatystę 15 głosami.

Wcześniej, w 2004 roku w Market Rasen (Lincolnshire) mianowano burmistrzem Davida Kitchena, który miał wówczas również 23 lata. Obecny najmłodszy burmistrz jest od niego młodszy o osiem dni. Media poinformowały, że Campbell jest także otwartym gejem oraz aktywnym działaczem środowiska LGBT. W poprzednim roku prowadził w szkołach zajęcia warsztatowe zwalczania zastraszania ze strony homofobii, za co został uhonorowany tytułem Młodego Człowieka Roku 2009 w Nottinghamshire. Wiadomo też, że gdy kilka lat temu gdy ujawnił się jako gej przed swoją rodziną, został wyrzucony z domu. Podczas kampanii wyborczej orientacja seksualna nie stanowiła dla niego żadnego problemu.

Źródła

  • Darius - Ian Campbell został najmłodszym burmistrzem w Wielkiej Brytanii - "O nas samy" - 2 czerwca 2010 r.
  • Julie Bolcer - Britain’s Youngest Mayor is Gay - "The Advocate" - 2 czerwca 2010 r.
  • Patrick Barkham - Meet Britain's youngest mayor: The ex-mining town, Retford in Nottinghamshire, has appointed a 23-year-old gay man - "The Guardian" - 26 maja 2010 r.
  • Meet your new town mayor – the youngest one in the country - "This Is Retford" - dostęp 3 czerwca 2010 r.


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2010-06-03 00:00:00