Sytuacja w Libii - 14 marca 2011

Nadal trwają zamieszki w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. W Libii wojska Muammara al-Kaddafiego rozpoczęły kontrofensywę przeciw powstańcom.

Libia


O 8:30 rebelianci podjęli kontratak na miasto Marsa al-Burajka, nad którym utracili kontrolę dzień wcześniej. Według informacji podawanych przez rebeliantów, nadal trwają walki o miasto Brega. Siły Kaddafiego zostały częściowo odparte i ponad 70 żołnierzy armii rządowej zostało schwytanych, a 25 zabitych. Wczoraj lotnictwo dokonało gwałtownych bombardowań w mieście. Po drodze do Marsa al-Buraja, wojsko narodowe zajęło miejscowości Uqayla i Bisher. W południe państwowa telewizja poinformowała o odbiciu miasta Marsa al-Burajka z rąk powstańców. Informacje tą potwierdziły światowe agencje, donoszące o uciekających bojownikach z miasta do Adżdabiji. Marsa al-Burajka została przejęta przez rebeliantów 2 marca.

Rano lotnictwo zbombardowało miasto Adżdabija. Celem czterech nalotów był posterunek rebeliantów w mieście. Siły reżimowe zaatakowały w południe miasto Zuwara, kontrolowane od 24 lutego przez rebeliantów. 4 osoby zginęła, a 7 odniosło rany. Czołgi ustawiły się na pozycjach 500 m od centrum miasta. Wieczorem mieszkańcy podali, że Zuwara zostało zdobyte przez wojska rządowe. To kolejne miasto na froncie trypolitańskim po Az-Zawiji zdobyte przez siły Kadafiego.

Jeden z liderów rebelii gen. Mohamed Abdelrahim, zaapelował do areny międzynarodowej o dostawy amunicji. Ponadto poinformował, że dotychczas zginęło ponad 6 tys. osób, a blisko 14 tys. zostało rannych. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja obiecały rządowi w Bengazi ustanowienie strefy zakazu lotów nad Libią. Są to jednak tylko doniesienia Al Jazeery. Pentagon nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji.

Premier Turcji Tayyip Erdogan rozmawiał z Kaddafim. Powiedział mu, że powinien wyznaczyć prezydenta, który byłby popularny w społeczeństwie. Wyznaczenie prezydenta miałoby być pierwszym krokiem w kierunku zakończenia konfliktu.

Libijska armia zapowiedziała dziś amnestię dla żołnierzy, którzy zdezerterowali, jeśli oddadzą broń. Podczas toczących się walk o Misratę dezerterowało kilkanaście żołnierzy Kadafiego.

Przeczytaj poprzedni


oraz kolejny raportŹródła


  • Ostatni bastion w ogniu. "Nie mamy wyboru, musimy walczyć" - - 12 marca 2011
  • Libya Live Blog - March 14 - Al Jazeera - 14 marca 2011


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2019-04-10 07:20:02