Pakistan: atak rebeliantów na ciężarówki sił NATO

W południowo-zachodnim Pakistanie doszło do podpalenia przez islamskich bojowników 29 cystern, które wiozły paliwo dla sił NATO w Afganistanie.

Atak miał miejsce w Mitrze[1][2], około 120 km od miasta Kweta, stolicy prowincji Beludżystan. Został dokonany przez około 30 uzbrojonych mężczyzn. Cysterny zostały ostrzelane z broni palnej, a potem rzucono w ich kierunku pociski rakietowe.

Według pakistańskich władz, to już szósty taki atak w ciągu nieco ponad tygodnia.

W jednym nalocie helikopterowym 30 września w Agencji Kurram, zginęło trzech pakistańskich żołnierzy. W wyniku, rząd pakistański wstrzymał 30 września ruch na szlaku zaopatrzeniowym dla wojsko NATO w Afganistanie, który wiedzie przez Przełęcz Chajberską. Siły NATO odpowiedziały, że mają prawo ścigać rebeliantów na terytorium Pakistanu. Po czym w NATO oznajmiali o pomyłce i przepraszali, przyrzekając, że się to więcej nie powtórzy[3].

Dziś władze pakistańskie po przeprosinach Waszyngtonu ogłosiły, iż są w zasadzie[4] gotowe otworzyć przejście graniczne z Afganistanem.

Do 9 października spłonęło 150 cystern[5] lub 1100 cystern i kontenerów[6]. Przed ograniczeniami dostawy dla NATO z pakistańskich rafinerii wynosiły 500 cystern dziennie. Rząd Pakistanu rozważa dodatkowo wprowadzić podatek drogowy, gdyż dostawy dla NATO i ciężki transport niszczą rozmoczone powodzią drogi. Do tej pory podatki nie były ściągane, a zaległości szacowane są na sumę 600000000 dolarów (6G).

Przypisy

  1. maps.google
  2. US authorities assured the country’s top leadership that such incidents would not happen in the future.
  3. Govt decides in principle to reopen Torkham; [
  4. NATO loses 150 tankers in Pakistan as supply blockade enters 10th day
  5. "Around 1100 containers and oil tankers, taking supply to Isaf have been torched till today(10.9 lub 10)"

Źródła

  • Pakistan otwiera NATO drogę w

    Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:26:08