XV Warszawski Festiwal Nauki: dzień drugi

Trwa XV Warszawski Festiwal Nauki, który zapowiadaliśmy. Odbyło się kilkadziesiąt imprez mających na celu popularyzację nauki. Między innymi wykłady „Jak "produkuje" się talenty?”; „Jak "produkuje" się naukowców?” oraz „Reporter na tropie odkrycia”

Podczas drugiego dnia festiwalu, 17 września 2011, o 11:00 rozpoczął się wykład pod tytułem „Jak "produkuje" się talenty?” (tytuł z programu) a dokładniej „Kreatywność w karierach twórczych, czyli sekrety 'produkcji Talentów' we współczesnym świecie” (tytuł zaprezentowany na wykładzie). W budynku Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego dr Izabella Wagner opowiadała o kreatywności za przykład biorąc środowisko muzyków wśród których prowadziła wieloletnie badania. W kontekście edukacji mówiła o sprzężeniu karier[1]. Zarówno w trakcie jak i po wykładzie słuchacze chętnie zadawali pytania.

Po krótkiej przerwie, w tym samym miejscu, ta sama prelegentka o 13:00 wygłosiła wykład pod tytułem „Jak "produkuje" się naukowców”. Mówiła o współpracy i konfliktach w międzynarodowych zespołach naukowych oraz o specyfice Polskiej kariery naukowej i relacjach między naukowcami w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Pytania tym razem były zadawane głównie po wykładzie. Nie wszyscy słuchacze mogli jednak zadać pytanie ze względu na zaczynający się następny wykład w tej sali i fakt wygłaszania opinii przez słuchaczy zamiast zadawania pytań.

Tego samego dnia ale już w siedzibie Polskiej Agencji prasowej odbyły się warsztaty pod tytułem „Reporter na tropie odkrycia” prowadzone przez Urszulę Rybicką i Lesława Sajdaka. Prelegenci opowiadali o realiach pracy w PAP oraz o zasadach tworzenia materiałów w agencji prasowej. Goście mieli okazje samodzielnie złożyć informacje z podanych faktów. Otrzymali notes, długopis i smycz z logo PAP oraz wydrukowane materiały informacyjne.

Przypisy

  1. Sprzężenie karier. Konstrukcja karier w środowiskach artystycznych i intelektualnych - artykuł prelegentki w "Przegląd Socjologii Jakościowej" - - 2005-12

Źródła

  • Jak "produkuje" się talenty? - strona z programem Festiwalu Nauki - data

  • Jak "produkuje" się naukowców? - strona z programem Festiwalu Nauki - data

  • Reporter na tropie odkrycia - strona z programem Festiwalu Nauki - data


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-06-22 14:34:02