Izrael ogłasza jednostronne zawieszenie broni w Strefie Gazy


Izrael ogłosił jednostronne przerwanie ognia w Strefie Gazy, w której walki izraelsko-palestyńskie trwają od trzech tygodni. Poinformował o tym premier Ehud Olmert w czasie wieczornej konferencji prasowej w Jerozolimie. Decyzja zapadła na wieczornym posiedzeniu izraelskiego gabinetu bezpieczeństwa.

Zawieszenie broni zacznie obowiązywać w niedzielę o godz. 0:00 czasu GMT (1:00 czasu polskiego, 2:00 czasu izraelskiego). Jak podkreślił Olmert, wszystkie cele operacji Płynny Ołów zostały zrealizowane – Hamas poniósł dotkliwe straty, a jego zdolność do wystrzeliwania rakiet skierowanych przeciwko Izraelowi została znacznie ograniczona. Według izraelskiego premiera operacja w Strefie Gazy ukazała siłę i determinację tego bliskowschodniego państwa.

Jednak zawieszenie broni nie oznacza natychmiastowego wycofania wojsk izraelskich z terytoriów Autonomii Palestyńskiej. Ehud Olmert zaznaczył, że izraelskie wojsko "rozważy wycofanie się z Gazy", gdy Hamas również zawiesi działania zbrojne. W przeciwnym razie Izrael będzie kontynuował działania w celu obrony swych mieszkańców – ostrzega premier.

Ehud Barak, izraelski minister obrony potwierdził, że ofensywa w Strefie zostanie wznowiona w razie konieczności.

Hamas tymczasem oświadczył, że izraelska decyzja nie zakończy oporu z ich strony. Islamska organizacja zapowiada, że jeśli armia izraelska całkowicie nie wycofa się z palestyńskich terenów, to nie będzie respektował zawieszenia broni i walki będą trwały tak długo aż Izrael się wycofa.

Pierwsze oceny decyzji Izraela na arenie międzynarodowe są optymistyczne. Sekretarz Stanu USA Condoleezza Rice zapewniła, że Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęły jednostronne zawieszenie broni. Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon ocenił, że decyzja ta jest pierwszym krokiem ku pełnemu wycofaniu się wojsk izraelskich ze Strefy Gazy.

Izraelska ofensywa lądowa w Strefie Gazy rozpoczęła się 3 stycznia 2009 r. Do tej pory zginęło co najmniej 1 200 Palestyńczyków.

Źródła

  • PAP - Koniec ofensywy w Gazie - - 17 stycznia 2009
  • PAP - Izrael ogłasza jednostronne przerwanie ognia - - 17 stycznia 2009

Jednakże mimo jednostronnego rozejmu odnotowano już agresję z strony izraelskiej jak i palestyńskiej.

Wczesnym rankiem w Gazie doszło do wymiany ognia między zwaśnionymi stronami. Nasi żołnierze zostali ostrzelani w północnej części Gazy - mówił rzecznik izraelskiej armii.

Później Hamas odpalił rakiety, które spadły na Sderot. Na miasto spadło sześć rakiet. Po incydencie tym Izrael przed południem zaatakował z powietrza wyrzutnie rakiet. Walki ustały tylko na kilka godzin w nocy, po czym powróciła kolejna seria ataków z obu stron.

Jak poinformowała agencja Reutera, Hamas ogłosił zawieszenie broni. Zawieszenie obowiązuje też inne organizacje działające na terenach Strefy Gazy.

Hamas dał Izraelowi tydzień na całkowite wycofanie się z zajętych podczas ofensywy terenów. Izrael zapowiada jednak, że będzie zbrojnie odpowiadać na każde incydenty łamiące zawieszeni broni.

'''Zobacz co działo się dalej

Źródła

  • PAP - Hamas do Izraela: Macie tydzień, żeby się wycofać - - 18 stycznia 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:26:02