Losy narodu żydowskiego od wieków są połączone z historią Polski

Przez ten okres czasu bardzo różnie układały się relacje między obiema narodowościami, bardzo różne także stereotypy i wyobrażenia do dnia dzisiejszego są obecne w społeczeństwie. Przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej Żydzi stanowili prawie 10 procent polskiego społeczeństwa, i w rzeczywistości społeczność ta była bardzo zróżnicowana.


szkoła
Przygotowane przez: daryl_mitchell
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Wojna bardzo zmieniła ten stan, w wyniku ludobójstwa dokonanego przez Niemców miliony Żydów były zastrzelonych albo zamordowanych w obozach koncentracyjnych. Gdy wojna się skończyła żydowskiemu narodowi także nie było łatwo, duża część z ocalałych albo sama wyjechała do Ameryki lub Izraela, albo została przymuszona do tego przez władze komunistyczne.

Dopiero po upadku komunizmu w naszym kraju sytuacja Żydów została unormowana, i dzisiaj blisko dwadzieścia tysięcy osób tej narodowości pracuje i żyje pośród nas. Jednak mimo tego, że obecnie jest już 21 wiek i nasze społeczeństwo jest dużo bardziej świadome niż kilka dekad temu, to nadal funkcjonują w nim wyobrażenia które przedstawiają Żydów nie zawsze w najlepszym świetle.

szkoła
Aby wyjaśnić, jak w rzeczywistości może wyglądać żydowskie społeczeństwo, jak żyło i funkcjonowało przez ostatni czas, uruchomiono niedawno specjalny edukacyjny program dla dzieci i młodzieży. Nazwano go szkoła Dialogu, podczas niego dzieci i młodzież poznają historię żydowskich rodzin w miejscu gdzie mieszkają i opracowują projekt to upamiętniający. Przez takie inicjatywy jest sporo szans na pozbycie się kłamliwych wyobrażeń o tym narodzie i uświadomienie ludziom, że Żydzi żyją i mieszkają w naszych miastach i miasteczkach.

Szczególnie pośród młodych ludzi jest to istotne, przez takie projekty mogą oni wyrwać się z zakorzenionych poglądów, które niestety po dziś dzień prezentują starsi ludzie. Również takie inicjatywy jak szkoła żydowska we Wrocławiu mogą mieć spore szanse na walkę ze stereotypami, przez nie młodzież i dzieci uczą się swojej historii i kultury, a równocześnie tolerancji i funkcjonowania z innymi narodami.
2018-07-02 14:15:02