Sytuacja w Libii - 31 marca 2011

Ofensywę prowadzą teraz siły rządowe.

O godz. 8:00 pełną odpowiedzialność za operację militarną przejęło oficjalnie NATO.

Wycofujące się w stronę Adżdabiji siły powstańcze zatrzymały się pod Marsa al-Burajka, gdzie podjęto kolejną próbę zatrzymania armii Kaddafiego. Powstańcy liczą na wsparcie lotnicze NATO. Obecnie toczy się tam walka obronna.

Marsa al-Burajka to miasto, które zbuntowało się przeciwko Kaddafiemu 25 lutego. W dniach 2-3 marca lojaliści przeprowadzili tam nieudany szturm. Jednak 15 marca musieli uznać wyższość sił rządowych. Odbili miasto podczas ofensywy 26 marca.

Na froncie zachodnim nadal trwa oblężenie Misraty. tylko w wczorajszych walkach zginęło tam 20 osób. Tunezja zamroziła aktywa Kaddafiego

Przedstawiciel Watykanu bp Martinelli poinformował, że dowiedział się od świadków, iż na wskutek natowskiego bombardowania zawalił się budynek mieszkalny w mieście Buslim (pod Trypolisem). Miało tam zginąć 40 cywilów.

Wczoraj wieczorem Mussa Kussa, minister spraw zagranicznych Libii wylądował w Londynie. Tam poinformował, że nie współpracuje już z Kaddafim. Wielka Brytania nie zaoferowała mu nietykalności i ochrony przed ewentualnymi międzynarodowymi zarzutami.

Nadal toczy się dyskusja co do dozbrajania rebeliantów. Za uzbrajaniem opowiadają się Stany Zjednoczone i Francja, choć nie podjęli ostatecznej decyzji. Nie wykluczają takiej możliwości Brytyjczycy. Natomiast sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen jest przeciwny dozbrajaniu libijskiej opozycji.

Przeczytaj poprzedni raportŹródła


  • Watykan oskarża NATO. 40 cywilów zginęło od bomb? - - 31 marca 2011
  • Libya Live Blog - March 30 - Al Jazeera - 31 marca 2011


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:28:06