Wywiad z Elżbietą Chmiel - organizatorką cieszyńskiego Święta Herbaty

Wywiad z organizatorką Święta Herbaty w Cieszynie Elżbietą Chmiel przeprowadził reporter Wikinews, Patryk Matyjaszczyk.




- Wikinews: Który to już Państwa festiwal?

- Elżbieta Chmiel: Wystartowaliśmy w 2009 roku i jest to czwarta edycja z rzędu. Ja sama od samego początku jestem w grupie organizatorów. Pomysłodawcą Święta Herbaty był Roman Krop, który w tym czasie prowadził własną herbaciarnię.




- Proszę przybliżyć kilka najciekawszych wydarzeń w programie Festiwalu.

- Z pewnością jednym z ciekawszych punktów programu Święta są wykłady podróżnicze, które prowadzą m.in. Paweł Kilen, który opowiada o swojej pięcioletniej podróży dookoła świat auto- czy jachtostopem oraz rowerem. Ania Czapek i Piotr Mojżyszek mówią o swojej podróży do Wietnamu, natomiast Gabrysia i Łukasz Waliczek o indyjskiej przygodzie. Do ciekawszych wydarzeń na festiwalu można również chyba zaliczyć szereg warsztatów: warsztaty szamańskie Vladimíra Václavka, kulinarne Michała Kochaniewicza, śpiewy gardłowe, warsztaty ceramiczne czy zen. Zaplanowaliśmy też kilka koncertów - np. zespołu Dva, wspomnianego już wcześniej Vladimíra Václavka, polskiej grupy Radio Samara czy koncerty gongów i mis tybetańskich. Oczywiście głównym gwoździem programu są degustacje herbaty prowadzone przez profesjonalistów dla laików.




- Jaki był główny cel powstania festiwalu?

- W założeniu miało być to miejsce spotkań dla ludzi związanych z herbatą - właścicieli i gości herbaciarni czy dystrybutorów i sprzedawców herbaty. Tak się akurat złożyło, że grupa osób tu przyjeżdżająca ma podobne zainteresowania i powstał festiwal typowo podróżniczy, gdzie herbata jest oczywiście na pierwszym planie. Jest to kameralny festiwal wpisany na stałe w kulturę Cieszyna i ściśle związany z magią Wzgórza Zamkowego.




- Jakie organizacje współtworzą festiwal?

- Są to m.in. czeskie Stowarzyszenie Instytut Herbaty jako główny organizator z którym współpracują Peterklíč Help, Stowarzyszenie Serfenta z Cieszyna, Opowiadamy o Świecie i wiele innych.




- Ilu gości gromadzi festiwal?

- W poprzednich edycjach było to ok 300-400 osób dziennie. W tym roku spodziewamy się utrzymać tą samą liczbę odwiedzających.




- Jak układa się współpraca polsko-czeska w kontekście Święta Herbaty?

- Grupa zarówno organizatorów jak i wolontariusze jest z tych dwóch krajów. Świetnie się dogadujemy, nie dochodzi w naszym zespole do żadnych zgrzytów. W tym roku jest jeszcze bardziej międzykulturowo, ponieważ koordynatorką wolontariuszy jest Francuzka.





Zobacz też


2012-06-11 00:00:00