Islamiści dokonali zamachów na kościoły katolickie w Nigerii

W niedzielę 25 grudnia 2011 radykalni islamiści zorganizowali szereg ataków na kościoły katolickie w Nigerii. W Madalli na peryferiach stolicy zginęło 35 osób. Do organizacji zamachów przyznała się organizacja Boko Haram. W starciach z policją i licznych atakach w północno-wschodnich stanach Nigerii zginęło w tygodniach poprzedzających okres świąteczny 170 osób.

Terroryści podłożyli ładunek wybuchowy w kościele katolickim pw. św. Teresy w Madali. Po porannym wybuchu, w którym zginęło ponad 30 osób, kolejne eksplozje miały miejsce w miastach Gadaka i Jos. Islamiści zaatakowali również komisariat policji w Damaturu. Zginęło trzech policjantów. Do zamachów przyznała się radykalna organizacja Boko Haram ("zachodnia edukacja to świętokradztwo"). Bojownicy z tej organizacji od kilku tygodni toczą regularne walki z nigeryjskim wojskiem i organizacjami paramilitarnymi w północno-wschodnich stanach Nigerii. W Maidiguri zburzone zostały trzy kościoły w wyniku obrzucenia ich ładunkami wybuchowymi. Już w 2010 w czasach świątecznych ataków zginęło w Nigerii 46 osób.

Zamachy potępili przedstawiciele William Hague, niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle, czy założyciel kanadyjskiej Najwyższej Rady Islamu, Syed Soharwardy, zaś prezydent Francji Nicolas Sarkozy wyraził solidarność z Nigerią walczącą przeciwko terroryzmowi.

Źródła

  • Nigeria: Zamachy na kościoły katolickie. Wiele ofiar - - 25 grudnia 2011
  • Canadian Islamic group condemns Nigerian bombings - calgary.ctv.ca - 25 grudnia 2011


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-12-07 07:15:02