Rozpoczyna się wdrażanie konsorcjum Internet2

Większość naszych czytelników ma dostęp do internetu - wolnego, ogólnodostępnego. Wkrótce może się to zmienić, ponieważ powoli wdrażana jest jego nowa wersja - Internet2. W założeniu ma być szybszą od aktualnie istniejącej, ale dalszego uzasadnienia nie opublikowano

projekt ruszył 3 października 1996 roku i stworzono w tym czasie sieć szkieletową Abilene. Cały czas się rozwija, ostatnio w 2004 utworzyli 10 Gb (gigabitową) sieć. Oficjalnie szczegóły nie są znane, znana jest tylko struktura stworzonej przez nich sieci.

Inny wcześniejszy pomysł od rządu który działa już jakiś czas to darmowy internet przez WiFi oferowany przez wiele państw (np. USA, płd. Korea)

Polski odpowiednik cząstki tej sieci nazywa się POL-34

Kontrowersje

Przeciwnicy tego projektu mówią że to kolejny atak na wolność słowa, bo nowa sieć być może zostać naszpikowana kontrolą ze strony autorów - do projektu są włączone 207 uniwersytety, kilka firm z przemysłu informatycznego oraz amerykański rząd (m.in. DARPA).

Alex Jobs mówi także w filmiku rozsyłanym w internecie że to będzie "nowa ulepszona telewizja" i dostęp do nowej sieci będą miały tylko kilka tysięcy stron - niektóre nowe będą miały nowe adresy, zamiast np. będzie . Oznacza to mniej więcej że nie można będzie w nowej generacji sieci dopuszczać do tworzenia własnych sieci komputerowych (serwer można złożyć z minimum 2 komputerów), tylko za pośrednictwem jakiejś strony która taką usługę oferuje.

Z nieoficjalnych informacji Alexa wynika że takie usługi będą miały prawo przepuszczania informacji na temat takiej strony do rządu - jeśli nie spełni rzekomych powodów może zostać zamknięta z powodu terroryzmu, korupcji etc.
Następnie mówi, żeby tego dokonali najpierw chcą zamknąć stary internet - Ostatnie afery z ACTA były ujawnione w mediach publicznych dopiero po demonstracjach w wielu miejscowościach Polski i dzień przed podpisaniem, w Europie (wikinews był jednym z niewielu relacjonujących) by wprowadzić ich własny system. Jak twierdzi, czytał transkrypty odbyte w Londynie, Tokio, Chicago, San Francisco oraz w Austin 4 lata temu.

ŹródłaAutorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2019-04-11 07:21:02