Wydarzenia roku

hala

Tragedia w Katowicach
28 stycznia w Katowicach doszło do największej tragedii budowlanej w historii Polski. Podczas wystawy gołębi pocztowych zawaliła się hala Międzynarodowych Targów Katowickich. W katastrofie budowlanej zginęło 65 osób, ponad 140 zostało rannych. »  

Pierwsza pielgrzymka Benedykta XVI do Polski
W dniach 25-28 maja z pierwszą pielgrzymką do Polski przybył papież Benedykt XVI. Pielgrzymka odbyła się pod hasłem: "Trwajcie mocni w wierze". Benedykt XVI odwiedził kolejno: Warszawę, Częstochowę, Kraków, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską i Oświęcim. » 

"Taśmy prawdy"
W programie "Teraz My" w TVN wyemitowano tzw. taśmy prawdy. Materiał pokazujący negocjacje między PiS i Samoobroną był prowokacją dziennikarską, która wstrząsnęła polską sceną polityczną i poważnie nadwyrężyła wizerunek PiS jako budowniczej IV RP. » 

Zamieszki na Węgrzech
We wrześniu węgierskie radio publiczne udostępniło fragment nagrania z zamkniętego posiedzenia partii rządzącej. Premier Ferenc Gyurcsany przyznał w nim, że 18 miesięcy rządów socjalistów to 18 miesięcy kłamstw i oszukiwania społeczenstwa. » 

Polscy siatkarze wicemistrzami świata
XVI Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn odbyły się w Japonii w dniach 17 listopada-3 grudnia. W wielkim finale spotkali się Brazylijczycy i Polacy. Mecz zakonczył się wynikiem 3:0 dla Brazylii, Polacy zostali wicemistrzami świata. » 

Kraj
więcej »

Tragedia w "Halembie"
21 listopada doszło do najbardziej tragicznego od lat wypadku górniczego. Około godziny 16:30, 1030 metrów pod ziemią, wybuchł metan. Żaden z 23 górników, którzy znaleźli się w strefie wybuchu, nie przeżył. » 

Zmiana na stanowisku premiera, rozgrywki koalicyjne
19 stycznia Jarosław Kaczynski zaproponował opozycyjnym partiom nieformalny układ, tzw. pakt stabilizacyjny. Został podpisany 2 lutego przez Jarosława Kaczynskiego, Andrzeja Leppera oraz Romana Giertycha. Pakt miał obowiązywać przez rok. » 

Seks-afera w Samoobronie
4 grudnia "Gazeta Wyborcza" napisała, że Aneta Krawczyk w zamian za usługi seksualne dla Andrzeja Leppera i Stanisłąwa Łyżwinskiego dostała pracę w Samoobronie. Jak napisała "GW" w 2001 r. Aneta Krawczyk nie miała pracy i dwójkę dzieci na utrzymaniu. » 

Świat
więcej »

Konflikt izraelsko-libanski
Walki izraelsko-libanskie prowadzone są z przerwami od pierwszej wojny izraelsko-arabskiej z różnym nasileniem. Panstwa te nigdy nie podpisały traktatu pokojowego, który byłby de facto uznaniem istnienia Izraela, na co nie zgadzają się panstwa arabskie. » 

Zaostrzenie stosunków polsko-niemieckich
Stosunki polsko niemieckie zaczęły się pogarszać od czasu rosyjsko-niemieckiego porozumienia o budowie gazociągu, którym będzie przesyłany rosyjski gaz przez Bałtyk do Niemiec z ominięciem terytorium Polski. » 

Papież kontra świat muzułmanski
W grudniu Benedykt XVI odwiedził Turcję. Pielgrzymka do kraju muzułmanskiego uznana została za sukces, który zatarł nieco oburzenie, jakie we wrześniu wywołały słowa papieża w czasie wykładu w Ratyzbonie. » 

Sport
więcej »
Legia piłkarskim mistrzem Polski
Piłkarze Legii Warszawa wygrali rozgrywki Orange Ekstraklasy w sezonie 2005/06. Tytuł mistrza Polski wrócił na Łazienkowską po trzech kolejnych mistrzostwach dla Wisły Kraków. » 

Robert Kubica pierwszym Polakiem w Formule 1
"Ten chłopak ma przed sobą przyszłość", "ten dzieciak to manna z nieba dla F1" - to tylko dwie z niezliczonych pochlebnych opinii pod adresem Roberta Kubicy, który zadebiutował w Formule 1. » 

Rok pożegnan wielkich mistrzów
Miniony rok stał się rokiem pożegnan z wieloma mistrzami różnych dyscyplin sportowych, spośród których przynajmniej dwóch zyskało status legend. » 
Przygotowane przez: http://www.onet.pl
2006-12-30 16:39:39