Coca-Cola ponownie najcenniejszą marką świata

Amerykańska firma konsultingowa Interbrand po raz kolejny ogłosiła coroczny ranking najcenniejszych marek świata. Najwartościowszą marką okazała się ponownie Coca-Cola, która w każdym z dotychczasowych rankingów była niekwestionowanym liderem. Wartość wszystkich stu marek spadła rok do roku o 4,6%.

Na szczycie bez zmian...Markę należącą do The Coca-Cola Company wyceniono na 68,734 mld $ (3% więcej niż przed rokiem). Czołówka stawki nie zmieniła się od 2008 r. – zaraz za producentem popularnego napoju uplasowali się informatyczni giganci: IBM (marka o wartości 60,2 mld $, symboliczny wzrost o 2%) oraz Microsoft (56,6 mld $, spadek o 4%).

Największy wzrost wartości swej marki zanotowało Google Inc. – światowy potentat branży internetowej. Wartość tej marki wzrosła o 25% – do kwoty 31,98 mld $ (7. miejsce w rankingu – skok o 3 miejsca w górę). Również wysokie wzrosty wartości marek charakteryzują w tym roku takie firmy jak: i Inditex (właściciel marki Zara). Wartość marki należącej do pierwszej z nich – pioniera sprzedaży internetowej – wzrosła o 22% (43. m-ce w rankingu, skok o 15 pozycji w górę), natomiast drugiej – o 14% (50. m-ce w rankingu, skok o 12 pozycji w górę). Ponadto dwucyfrowy wzrost wartości zanotowały następujące marki: Nestlé (13%), Apple (12%), H&M (11%) oraz IKEA, Wrigley i Danone (po 10%).

Kryzysowe marki

Jak informuje portal, wartość wszystkich stu marek spadła rok do roku o 4,6%. Spadek taki odnotowano po raz pierwszy w dziewięcioletniej historii rankingu. Związane jest to ze światowym kryzysem finansowym – spośród pierwszej dziesiątki aż sześć marek zanotowało utratę wartości (największą: General Electric – 10%).

Kryzys uderza przede wszystkim w instytucje finansowe, a także w branżę motoryzacyjną – wyraźnie widać to w przypadku rankingu firmy Interbrand. Największy spadek wśród setki odnotowała szwajcarska firma finansowa UBS – spadek wartości aż o połowę (o 31 miejsc w dół – z 41. na 72. m-ce rankingu). Wartość marki największego, pod względem kapitalizacji rynkowej, dostawcy usług finansowych na świecie – Citigroup obniżyła się niewiele mniej – o 49% (spadek z 19. na 36 m-ce). Część marek zniknęła z zestawienia w ogóle. Bank inwestycyjny Merrill Lynch, który w ubiegłym roku zajmował 36. lokatę, w tym roku w zestawieniu się nie pojawił. Podobnie potentat na rynku ubezpieczeń i finansowym – AIG, który zajmował rok temu 54. miejsce.

Spośród sześciu firm, których marki straciły na wartości ponad 20% rok do roku, pięć to korporacje finansowe – oprócz wyżej wspomnianych, m.in.: American Express (-32%) i HSBC (-20%). Wyjątek wśród najbardziej tracących na wartości marek, wśród których przeważa branża finansowa, stanowi producent legendarnych motocykliHarley-Davidson (-43%).

W zestawieniu znalazło się również siedmioro „debiutantów”. Wśród nich: Puma, Lancôme, Burger King i Adobe.

51% Ameryki w rankingu, bez Polski

Spośród setki marek obecnych w zestawieniu ponad połowę (51) stanowią te pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Drugą „siłą” w zestawieniu jest nasz najbliższy sąsiad – Niemcy. Marki zza odry zajmują 11 lokat w rankingu. Kolejne na liście są marki: francuskie (8), japońskie (7), szwajcarskie (5), włoskie i brytyjskie (po 4 marki). Na liście nie zabrakło również miejsca dla marek ze Szwecji, Kanady, Korei Płd. i Holandii (po 2 marki) oraz dla pojedynczych reprezentantów: fińskiej Nokii (wysokie 5. m-ce w rankingu) i hiszpańskiej Zary.

W zestawieniu nie znalazła się żadna polska marka. Nie znajdziemy w nim również żadnej firmy z Europy Środkowo-Wschodniej. Według rankingu „Rzeczpospolitej” z 2008 r., najcenniejsza polska marka należy do Orlenu.

Ile rankingów, tyle metod...

Rokrocznie publikowane są różne zestawienia najwartościowszych marek świata. Do najbardziej znanych, oprócz przytaczanego rankingu firmy Interbrand, należy BrandZ Top 100 (publikowany przez Millward Brown Optimor w dzienniku „Financial Times”).

Co ciekawe, w ostatnim nich „zwyciężyła” marka Google. Niepokonana do tej pory w rankingu Interbrand Coca-Cola uplasowała się w zestawieniu BrandZ na 3. lokacie. Owe różnice wynikają z różnych metod badawczych – np. Millward Brown korzysta z tzw. metody „Economic Use”. Portal tłumaczy, że „wartość marki jest liczona na podstawie roli, jaką odgrywa ona w podejmowaniu decyzji kupna produktu i określenia, jaką część wartości rynkowej można przypisać sile marki. Poza wynikami z badania BrandZ, w rankingu uwzględnione są dane finansowe z Bloomberg oraz dane rynkowe i produktowe z DataMonitor. Słowem: w rankingu tym brane są pod uwagę wyniki finansowe oraz preferencje konsumentów.

Źródła


[[Plik:Interbrand Logo.png
  • Interbrand
  • Best Global Brands 2009 (Raport)
  • Poznaj najcenniejsze marki świata - 18 września 2009
  • Fast food brands 'doing well' in recession - 18 września 2009
  • Ranking najcenniejszych marek 2009 - 4 maja 2009
  • Dobre marki rosną i w kryzysie - 30 kwietnia 2009
  • Dobre marki rosną i w kryzysie - 10 grudnia 2008


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:28:20