Książki inne niż wszystkie

książki Kurtiak & Leyksiążki Kurtiak & LeyDziecko cywilizacji, świadek historii, towarzysz losów, najbliższy przyjaciel – trudno wymienić wszystkie role, jakie pełni książka w naszym świecie. Dla jednych – zwykły przedmiot, dla innych – najcenniejszy na świecie skarb, który różne w życiu zajmuje miejsce – przełomowe, niezapomniane, jest czymś, do czego wraca się po wielokroć. Miłość do niej jest czasem tak wielka, że potrafi zawojować życie...

Każdy z nas niejeden raz z pewnością słyszał historie o tym, jak wiele potrafiły niegdyś kosztować książki. Wieś, stado bydła, worek złota – ceny całkiem zwyczajne jak na dzieło sztuki, będące rezultatem długotrwałej, wykonywanej z dbałością o najmniejsze szczegóły, ręcznej pracy wielu artystów. Dziś przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że książka to przedmiot ogólnodostępny, nie posiadający, poza treściową, zbyt wielkiej wartości materialnej. Stały się dziś produktem dostępnym tak powszechnie, że całkiem straciliśmy z oczu najbardziej pierwotny, a jednocześnie bezcenny, trud ich wykonania. Koszt tej zmiany jest jednak znaczny – utraciliśmy w ten sposób ich niepowtarzalną wartość, wynikającą z niezwykłej otoczki, jaką potrafili nadać jej treści dawnowieczni artyści.

Książki z własną historią...
książki trylogia
Zawody giną, czy jednak bezpowrotnie? Odpowiedzią na to pytanie jest unikatowe nie tylko w Polsce, lecz i na całym niemal świecie, koszalińskie wydawnictwo Kurtiak i Ley. Jego twórcy oraz właściciele – Edward Ley i Urszula Kurtiak z tworzenia książkowych dzieł sztuki uczynili wręcz swój sposób na życie. Dostarczają miłośnikom ich książek egzemplarze całkowicie unikatowe oraz, co najważniejsze – nie pozwalają odejść w zapomnienie sztukom zanikającym, takim jak introligatorstwo.

Treść książki to w ich przypadku jedynie zaczątek historii, która kończy się w postaci dzieła sztuki – kwintesencji wartości, jakie nieść może ze sobą jej pojedynczy egzemplarz. Do treści dobierane jest to, jak książka powinna wyglądać – poczynając od papieru, poprzez ilustracje, a na odpowiedniej oprawie kończąc. Bezkompromisowe edytorstwo, artystyczne introligatorstwo – tak można określić pracę, którą, w dużej mierze ręcznie, wykonują pracownicy wydawnictwa, by nadać odpowiednią oprawę starannie i wnikliwe dobieranej treści.

Pierwszym elementem jest papier – przeważnie jest to papier czerpany, bezdrzewny i bezkwasowy, co zapewnia mu nie tylko naturalny, szlachetny wygląd, lecz również – długoletnią trwałość. Wszystkie egzemplarze książek szyte są ręcznie, ręcznie jest również wykonywana oprawa artystyczna w skórę, przeprowadzana z użyciem naturalnych, specjalnie do tego celu przygotowywanych surowców. Styl oprawy to największa maestria tego rękodzieła – w prowadzonej przy wydawnictwie introligatorni artystycznej właściciele stosują zdobywaną latami na całym świecie wiedzę o tym, jak można oprawić książkę. Ogromny zasób ornamentów, stempli i czcionek pozwala im oprawić każdą książkę w stylu, który pod względem estetycznym idealnie odpowiada jej treści.
Działamy w oparciu o przekonanie, iż książka artystyczna, będąc przedmiotem z pogranicza poligrafii i sztuk plastycznych, jest jednocześnie płaszczyzną przenikania się różnych kultur, tradycji i dziedzin sztuki. Wyznajemy ideę, iż wydawca-artysta ma prawo do przedstawienia własnej wizji wydawanego tekstu. Realizuje to poprzez dobór poszczególnych elementów materialnych, z których tworzy swoje dzieło, począwszy od decyzji o formacie, kształcie, poprzez wybór rodzaju i kolorów użytych w książce papierów, techniki druku, rodzaju ilustracji, a nawet osoby ilustratora, na projekcie oprawy kończąc. Powstałe dzieło ma charakter indywidualny, czasem jest rodzajem autorskiej parafrazy powziętego tematu. Ostatnio ktoś nazwał nasze oprawy erudycyjnymi – podsumowują swoją działalność właściciele wydawnictwa.

... i inne niż wszystkie
Wydawnictwo Kurtiak i Ley działa od roku 1989, dostarczając zarówno bibliofilom, jak i zwykłym miłośnikom czytania zarówno pojedyncze egzemplarze, jak i pełne kolekcje książek. W swojej ponad 20 już lat trwającej historii zaopatrzyło w edytorskie dzieła sztuki niejedną zarówno domową, jak i publiczną bibliotekę na świecie. Jednym z najważniejszych elementów jego działalności jest wyspecjalizowana introligatornia artystyczna, która z użyciem elitarnej wiedzy, zdobytej w Szwajcarii i Francji, nie tylko wykonuje bieżące prace, lecz również – kształci nowych artystów książki.

- W wyniku dwudziestoletniej pracy nad książką artystyczną zdobyliśmy ogromne doświadczenie, zaś nasi artyści introligatorzy zdołali nabrać wirtuozerskiej wręcz sprawności. Introligatorstwo artystyczne i edytorstwo bibliofilskie rozwijaliśmy równolegle. Nasza introligatornia artystyczna była kuźnią wielu indywidualnych typów opraw introligatorskich oraz szeregu oryginalnych rozwiązań technologicznych – wyjaśnia Urszula Kurtiak.

Zamówić można u nich niemal każdą książkę – czy to dla siebie, czy na prezent dla osoby równie jak ta książka szczególnej. Czy to dana komuś, czy zdobyta wyłącznie dla siebie – zawsze będzie prezentem innym niż wszystkie i od wszystkich cenniejszym. Takim, którego nie ma nikt inny.
Podpatrzone na: Kurtiak & Ley
2010-09-13 11:46:21