Ława, nieduży mebel o wielkich możliwościach

Nieduży mebel do ważnych zadań. Pomieści jaśminową herbatę, lampkę wina, ulubioną przekąskę czy dzisiejszą gazetę. W związku z tym warto mieć go pod ręką. Stolik do salonu.


ława
Przygotowane przez: César
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Lubili go już starożytni Egipcjanie, zapraszając je do okazałych willi. Arabowie używali małych stolików, przy których siadali po turecku. Europejczycy zwrócili uwagę na stoliki stosunkowo nie tak dawno albowiem około dwustu lat temu. Co zamożniejsi zaczęli podróżować by przywozić pamiątki z najdalszych zakątków świata. A ci, których na takie wycieczki nie było stać, gościli w bogatych rezydencjach, podpatrywali panującą modę, a potem zamawiali je u znajomego cieśli. Oczywiście w domu królował ogromny stół, lecz gdzieś musiało się znaleźć miejsce na robótki ręczne (panie wtedy haftowały z pasją i robiły koronki), książkę albo postawić tacę ze słodkościami.

Do dziś ta kwestia nie uległa zmianie. Cały czas ciężko się bez niej obyć, jeszcze trudniej dobrać ją do wnętrza (meble do salonu). A wybór mamy imponujący. Bogactwo form i kształtów może przyprawić o zawrót głowy. Idąc z duchem czasu, projektanci wykorzystują w projektach szkło, które cały czas jest na topie. Taka ława do salonu nadaje wnętrzu elegancji i powoduje, że salon nabiera „oddechu”. Osoby lubiące styl klasyczny, powinny usatysfakcjonować ławy z drewna, kamienia lub sklejki - ławy i stoły.

Gdzie powinna stanąć ława? Dobrze byłoby przeprowadzić mały test. Czyli zrobić tak, jak przy projektowaniu ścieżek w parku, kiedy świeżo zagrabiony teren oddaje się na chwilę we władanie spacerowiczom. Sami wytyczają oni właściwe dróżki i wszystko staje się jasne. Następnie za robotę biorą się firmy od wykładania alejek kostką.


Ciężko mimo wszystko wyobrazić sobie przechodniów, którzy ustawiają nam sofy. Toteż rozważmy, jakie czynności w salonie wykonujemy najczęściej, w którym miejscu spędza nam się milo czas z książką, gdzie odkładamy szklankę, kieliszek albo odkładamy telefon. Wreszcie w jaki sposób przyjmujemy znajomych – oficjalnie przy stole w jadalni czy jednak wolimy brać udział w mniej formalnych spotkaniach. Określenie potrzeb umożliwi nam uniknąć wnętrzarskich „błędów”, zamieniając salon w funkcjonalne i urzekające miejsce do wypoczynku.
2018-02-05 10:39:40