Panafrykański Kongres Młodzieży: „do diabła z konstytucją dającą prawa homoseksualistom”

sobota, 30 stycznia 2010


"Mówimy do diabła z konstytucją, która udziela praw gejom i lesbijkom. Homoseksualizm jest całkowicie niemoralny i nie ma u nas miejsca dla gejów i lesbijek. (...) Geje i lesbijki w Afryce to pokręceni ludzie, którzy zostali mentalnie skolonizowani przez zachodnich imperialistów i porzucili swoją własną kulturę. Afryka nie jest domem dla gejów i lesbijek." – twierdzi Panafrykański Kongres Młodzieży (PAYCO) RPA w oświadczeniu wydanym w środę 20 stycznia.

Słowa te padły z ust przewodniczącego tej organizacji, Pitso Mphasha dla kanału telewizyjnego African Eye. Prokurator Coenraad Kukkuk i dwóch innych wniósł oficjalną skargę na tę wypowiedź w biurze Południowoafrykańskiej Komisji Praw Człowieka (SAHRC) w prowincji Mpumalanga. Dyrektor biura SAHRC Charles Kgoale w odpowiedzi powiedział – Uważamy że mowę nienawiści należy potraktować poważnie i podjąć tę sprawę na szczeblu krajowym, gdzie będzie ona należycie zbadana. (...) PAYCO obraziło homoseksualistów, jak i konstytucję Republiki Południowej Afryki.

Działania PAYCO potępione zostały również przez organizacje społeczne: Gay and Lesbian Memory in Action i Treatment Action Campaign. Jedna z działaczek Gay and Lesbian Memory in Action, Kamohelo Malinga skomentowała, że opinie PAYCO są zupełnie pozbawione podstaw – Na kontynencie afrykańskim zostało znalezionych i opisanych wiele przykładów praktyk seksualnych i związków tej samej płci. Sprzed około 2000 lat pochodzą malowidła naskalne przedstawiające męsko-męski seks Buszmenów, pierwotnych mieszkańców regionu dzisiejszego Zimbabwe. – Przytoczyła również przykłady historycznych i tradycyjnych uroczystości zaślubin z lat 40. i 50. XX wieku, które odbywały się między Zuluskimi mężczyznami w Mkhumbane niedaleko Durbanu.

Rzecznik Komisji Praw Człowieka RPA, Vincent Moaga stwierdził, że takie wypowiedzi nie powinny być tolerowane, ponieważ wprowadzają w błąd i dzielą naród – To wygląda na mowę nienawiści i będzie przebadane, jeżeli dotrze do nas oficjalna skarga. – powiedział Moaga.

Panafrykański Kongres Młodzieży jest przybudówką Panafrykańskiego Kongresu (Pan Africanist Congress, PAC), a homofobiczna wypowiedź jej przewodniczącego wpisuje się profil działalności organizacji macierzystej. Zauważa się przy tym, że ich poglądy na homoseksualizm nie są pochodną tradycji kulturowej czarnego lądu, ale wynikiem wpływu i intensywnej działalności konserwatywnych pastorów ewangelickich z USA, którzy trafili do Afryki razem z zachodnią pomocą finansową za czasów prezydentury George'a W. Busha.

Vuyiseka Dubula, sekretarz generalny HIV/Aids lobby group Treatment Action Campaign (TAC), powiedział: – Konstytucja uznaje, że wszyscy muszą być traktowani jednakowo. Geje i lesbijki mają takie samo prawo do życia w społeczeństwie z szacunkiem i wolnością, bo Afryka jest domem dla wszystkich.

Zobacz podobne informacje


  • ONZ wzywa Ugandę do wycofania ustaw dyskryminujących LGBT
  • Malawi: geje po ślubie trafili do więzienia

Źródła

  • SAPA - Homophobia: Payco in hot water - News24.com - 28 stycznia 2010 r.
  • Sydney Masinga - No coverage for Mr Gay SA - News24.com - 25 stycznia 2010 r.
  • ostro - "Geje i lesbijki kolonizują Afrykę" - Afryka.org - 28 stycznia 2010 r.
  • Monika Rębała - Afryka poluje na gejów - "Newsweek Polska" - 21 stycznia 2010 r.


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2010-01-30 00:00:00