Irlandia: wyniki powtórkowego referendum ws. traktatu lizbońskiego

Wg oficjalnych wyników 67,1 % głosującego irlandzkiego społeczeństwa opowiedziała się za traktatem. Oznacza to, żeby traktat wszedł w życie potrzebne są jeszcze podpisy prezydentów Czech i Polski.

Opinie po wyborach

Od rana trwało liczenie głosów. Wg nieoficjalnych danych pojawiających się w ciągu dnia ok. 60 % Irlandczyków oddało głosy za przyjęciem traktatu. Irlandzki minister spraw zagranicznych Micheal Martin kilka godzin po zakończeniu głosowania oznajmił, że większość Irlandczyków głosowała na tak.

Jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników premier Irlandii Brian Cowen ogłosił, iż większość uczestniczących Irlandczyków w wyborach głosowała na tak. Podjęliśmy zdecydowany krok ku silniejszej, uczciwszej i lepszej Europie. Dzisiaj powiedzieliśmy innym krajom Europy, że jesteśmy z nimi - mówił irlandzki premier.

Wynik oficjalny


67,1 % Irlandczyków poparło traktat. 32,9 proc głosowało przeciw. Frekwencja wyniosła 58 proc.

Teraz Europa patrzy na Czechy i Polskę, bowiem prezydenci tych krajów Vaclav Kalus i Lech Kaczyński nie ratyfikowali tego dokumentu. Ostatnim prezydentem, który to uczynił był Horst Köhler. Do ratyfikacji traktatu przez Niemcy doszło 25 września.

Dowiedz się więcej o traktacie lizbońskim w Wikipedii

Źródła

  • Irlandzkie „tak” dla traktatu? - 3 października 2009
  • Zielona Wyspa powiedziała Lizbonie "TAK" - 3 października 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2009-10-03 00:00:00