Poznań: około 300 osób protestowało przeciwko ACTA

], używana przez część uczestników manifestacji.]]
Około 300 osób zebrało się dziś na czwartym poznańskim proteście przeciwko Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA), zorganizowanym pod hasłem „Wuchta wiary przeciw ACTA”.

Manifestacja rozpoczęła się o godz. 14:00 na placu przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim, a następnie, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, trasą: al. Niepodległości – ul. święty Marcin – Rondo Kaponiera – ul. Zwierzyniecka ok. godz. 14:30 przeniosła się pod Biuro Poselskie Platformy Obywatelskiej przy ul. Zwierzynieckiej 13, gdzie jej uczestnicy protestowali w towarzystwie zabezpieczającej wydarzenie policji, w tym także oddziału konnego i pozostającej w odwodzie armatki wodnej.

Manifestanci, spośród których zdecydowaną większość stanowili młodzi ludzie – wśród nich kilka osób w maskach Guya Fawkesa oraz kominiarkach – spalili przed siedzibą biura PO stworzoną przez siebie i opatrzoną napisem „ACTA” papierową kukłę-ośmiornicę będącą symbolem dzisiejszych protestów w całej Europie. Protest odbył się w spokojnej atmosferze; oprócz przyniesienia transparentów przeciwko ACTA, uczestnicy protestu tuż po przybyciu pod biuro PO odpalili kilka różowych rac dymnych i skandowali od czasu do czasu hasła antyrządowe oraz przeciwne porozumieniu ACTA, w tym również pochodzące z wcześniejszych protestów hasło „Donald, matole, skąd będziesz ściągał pornole?!

Wbrew pierwotnym planom, które przewidywały czas trwania manifestacji na dwie godziny, jej uczestnicy – przy towarzyszącej temperaturze -9°C – rozeszli się do domów ok. godz. 15:00. Poznańska manifestacja była częścią większej ogólnopolskiej inicjatywy, w ramach której protesty odbyły się również m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Lublinie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

Zobacz też

  • 11 lutego nastąpi ogólnoeuropejska fala protestów przeciw ACTA
  • Protest przeciw ACTA pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie: fotoreportaż

ŹródłaAutorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2012-02-11 00:00:00