Jare Święto 2010 w Polsce

Jare Święto to jedno z najważniejszych etnicznych świąt słowiańskich, przypadające w pierwszy dzień wiosny lub w pierwszą niedzielę po równonocnej pełni Księżyca, tradycyjnie nadal obchodzone w różnych rejonach Polski.

Najbardziej powszechnym i znanym zwyczajem było topienie lub spalenie słomianej kukły, zwanej Marzanną, symbolizujące przepędzenie zimy. Po nim przychodziła kolej na powitanie i przyjęcie wiosny. Na wzgórzach mężczyźni rozpalali ogniska mające dodatkowo przyspieszyć oczekiwane przyjście cieplejszych, słonecznych dni. Sprzątano i wietrzono całe domostwa oraz tzw. obejście, prano pościel i szykowano świeże odzienie, pieczono placki, a szczególnie wiosenne kołacze. Najważniejsze było jednak malowanie jajek - prasłowiański symbol życia, płodności i magicznej siły witalnej. Pisanka była bowiem szczególnym elementem magicznych obrzędów mogących zapewnić zdrowie i dorodność...

Niektóre z tegorocznych obchodów

Już niebawem - 20 marca 2010 r.[1] - w ten tradycyjny sposób, Jare Święto po raz kolejny obchodzić będą główne, trzy czynnie działające (zarejestrowane w MSWiA), rodzimowiercze Kościoły i związki wyznaniowe w Polsce:
  • na Mazowszu Rodzimy Kościół Polski[2];
  • na Śląsku ZZW Słowiańska Wiara;
  • na Pomorzu związek Rodzima Wiara;
w tym samym dniu, dodatkowo swoje obchody planują formalnie niezarejestrowane grupy rodzimowiercze takie jak:
  • we Wrocławiu - Watra, wspólnota Rodzimowierców Śląskich.
  • w Warszawie - WiD, Grupa WiD.

Przypisy

  1. Zapowiedź w Antyradio z 19.III.2001 godz. 8.20
  2. Relacja radiowa po święcie, 21.03.2010 Antyradio

ŹródłaAutorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2010-03-09 00:00:00