Łódź: Miasto będzie uspokajać ruch drogowy

Na specjalnej debacie poświęconej bezpieczeństwu ruchu drogowego, przedstawiciele władz Łodzi zapowiedzieli działania mające na celu uspokojenie ruchu w mieście. Jedną z metod mają być wyznaczone strefy tempo-30

Łódzka Fundacja "Fenomen" zorganizowała debatę, której głównym tematem było bezpieczeństwo ruchu drogowego. Na spotkaniu obecni byli wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za transport Arkadiusz Banaszek, przewodniczący łódzkiej Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak - zawodowo wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i sekretarz Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, przedstawiciele wydziału drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, a także Olivier Schneider - członek zarządu francuskiej Federacji Użytkowników Bicykli (fr.: Fédération française des usagers de la bicyclette).

Rozmawiano o bezpieczeństwie rowerzystów, o akcjach jakie organizuje Policja. Natomiast Olivier Schneider podzielił się francuskimi doświadczeniami z zakresu bezpieczeństwa ruchu. Przypomniał, że zmiany we Francji były konsekwencją wprowadzanych przepisów począwszy od Ustawy z 1982 roku[1].

Z przychylnością spotkał się pomysł stworzenia w centrum miasta stref tempo-30, czyli takich ulic po których nie jest dozwolona jazda z większą prędkością niż 30 km/h. Sprzyjają temu nie tylko znaki drogowe, ale także infrastruktura, w postaci spowalniaczy, parkingów usytuowanych naprzemiennie, skrzyżowań równoległych a nawet dzięki drzewom posadzonym blisko krawędzi jezdni.

Mówiono także o priorytetach miasta, które wg. deklaracji władz miasta na pierwszym miejscu stawiają transport zbiorowy, czego nie widać w działaniach i podejmowanych inwestycjach, jak zauważył Olivier Schneider.

Gość z Francji podał także inną zasadę - francuskie badania dowodzą, że im więcej znaków na drogach, tym jest mniej bezpiecznie. Kierowcy przestają zwracać uwagę na znaki, kiedy ich liczba jest zbyt wysoka. Ograniczenie znaków, sprzyja także dbałości o estetykę krajobrazu, czyli czemu co w Polsce jest bardzo marginalizowane.

Oberwało się także łódzkiemu Zarządowi Dróg i Transportu. Kacprzak przyznał, że od 4 lat, składając interpelacje do ZDiT nie otrzymał od nich ani jednej konkretnej odpowiedzi; zaapelował tym samym do wiceprezydenta o zmianę filozofii myślenia w Zarządzie Dróg i Transportu. Arkadiusz Banaszek odpowiedział, że zależy mu, aby wszyscy jego współpracownicy stosowali filozofię „tak, ale...” zamiast wszechobecnej „nie, bo...”.

Źródła

  • Katarzyna Mikołajczyk, Jarosław Góralczyk - Debata o bezpieczeństwie ruchu - Fundacja Normalne Miasto "Fenomen" - 18 lipca 2011

  1. Vélorution - konferencje w Polsce o polityce prorowerowej Francji, materiał z wikinews.


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2011-07-18 00:00:00