Pakistan: odwetowy zamach za pakistańską ofensywę pochłonął niemal 100 ofiar

Terroryści zorganizowali w pakistańskim Peszawarze zamach w wyniku którego śmierć poniosło co najmniej 95 osób, a ponad 200 odniosło obrażenia. Tymczasem armia w kolejnym dniu ofensywy zabiła 25 talibów.

Do jednego z najkrwawszych zamachów w Pakistanie od czasu początku walki rządu z rebelią talibską doszło na bazarze w mieście Peszawar, w handlowej dzielnicy Peepal Mandi. Eksplozję samochodu-pułapki wyładowanego 150 kg trójnitrotoluenem, słychać było w całym mieście, a częściowemu zniszczeniu uległ m.in. pobliski meczet.

Niemal wszyscy zabici to klienci bazarów, wśród których jak się okazało najwięcej było kobiet.

„To była olbrzymia eksplozja, którą było słychać prawie w całym mieście”

Zamach terrorystyczny miał miejsce w czasie, kiedy Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton przebywała z wizytą w Islamabadzie. Pani Sekretarz potępiając zamach, mówiła, iż USA wspiera Pakistan w walce z terroryzmem i będzie pomagać dopóki cel nie zostanie osiągnięty.

Z kolei prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari, a także premier Yousaf Raza Giliani stanowczo potępili zamach oraz obiecali jak najlepszą możliwą opiekę medyczną.

Południowy Waziristan: 25 zabitych talibów w kolejnym dniu walk


W kolejnym dniu operacji Rah i Nijat zginęło 25 rebeliantów, a 5 żołnierzy zostało rannych.

28 października armia pakistańska osiągnęła miasto Kaniguram, po czym rozpoczęto jego oblężenie. Kaniguram leży niedaleko Saroraghi na którą w najbliższym czasie uderzy armia. Wcześniej na drodze z kontrolowanego Kotkai do Saroraghi odbito wioskę Nullah Junction. W walkach zginęło tam 8 bojowników, a rannych zostało 3 żołnierzy. Zniszczono również 9 jaskiń oraz 25 ośrodków szkoleniowych usytuowanych w górskich stokach. Przypomnijmy, iż armia rozpoczęła marsz przez trudno dostępny teren z miasta Razmak.

Nadal intensywne boje trwają na froncie Shkai-Kaniguram. Ciężkie walki stoczono z uzbeckimi rebeliantami pod Kaniguram. W tamtym rejonie zajęto wioskę Karwan Manza znajdującej się w odległości 2 km na wschód od Kaniguram. Padło też miasto Karama w kierunku południowo-wschodnim na drodze Kaniguram-Kotkai. W trakcie walk poległo 5 rebeliantów, natomiast pole bitwy opuścił ranny żołnierz.

Tymczasem na froncie Razmak-Makin nadal trwa oblężenie miasta Nawazkot, jednak zabezpieczono ważne górskie obiekty w okolicach wiosek Shaga, Ghar Tip-Top, Lagar Narai i Sharakai Sar. W czasie walk zniszczono 15 bunkrów i przejęto 37 rakiet. Na froncie zabito 12 talibów, a jeden żołnierz odniósł obrażenia.

Do tej pory w obozach dla uchodźców zarejestrowano 20554 rodzin zbiegłych z terenu walk.

Dotychczas po dwunastu dniach ofensywy poległo 260 rebeliantów i 30 żołnierzy.

Jest to druga w tym roku ofensywa w Waziristanie. Pierwsza lotnicza rozpoczęła się w czerwcu i zakończyła się śmiercią dowódcy pakistańskich talibów Baitullaha Mehsud. Tego roku przeprowadzono także ofensywę w Dolinie Swat, w wyniku której śmierć poniosło ponad 1500 talibów, a z miejsca walk przesiedlono ok. 3 miliony ludzi. We wrześniu trwały działania armii pakistańskiej na Przełęczy Chajberskiej.

Zobacz też

 • Waziristan: pakistańska armia zabiła 42 talibów jednego dnia, 27 października 2009
 • Waziristan: po 10. dniach operacji Rah i Nijat 200 zabitych talibów, 26 października 2009
 • Waziristan: ponad 150 zabitych rebeliantów po tygodniu walk, 24 października 2009
 • Pakistan: zamachy terrorystyczne w cieniu wielkiej ofensywy, 23 października 2009
 • Waziristan: armia pakistańska wypiera talibów, 20 października 2009
 • Waziristan: 60 rebeliantów i 5 żołnierzy zabitych po pierwszym dniu walk, 19 października 2009
 • Rusza lądowa ofensywa w Waziristanie, 17 października 2009

Linki zewnętrzne

 • Mapa rejonu walk google.maps

Źródła

 • 95 killed, over 200 injured in Peshawar blast - India Today - 28 października
 • Carnage as car bomb hits Peshawar - BBC - 28 października
 • 45 killed in Peshawar blast: hospital sources - The News - 28 października
 • 25 more terrorists killed in SWA Operation - The Daily Mail - 28 października


ta: பாகிஸ்தான் குண்டுத் தாக்குதலில் குறைந்தது 80 பேர் கொல்லப்பட்டனர்

Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2009-10-28 00:00:00