Znaleziono fragment zaginionego 1 czerwca Airbusa

Znaleziono szczątki samolotu linii Air France AF 447 z 228 osobami na pokładzie, który zaginął 1 czerwca nad Atlantykiem.

O północy czasu polskiego 1 czerwca Airbus A-330-200 wyleciał z Rio de Janeiro. Samolot o 11:10 miał wylądować w Paryżu, jednak maszyna zniknęła z ekranów brazylijskich radarów ok. godz. 3.33 rano czasu polskiego nad Atlantykiem. O godz. 4.14 czasu polskiego wysłał automatycznie wiadomość o zwarciu elektrycznym.

6 czerwca, w pobliżu miejsca, w którym samolot prawdopodobnie się rozbił, odnaleziono ciała dwóch mężczyzn i rzeczy osobiste pasażerów (walizkę z biletem i plecak z komputerem przenośnym) oraz szczątki Airbusa (siedzenie), które zabrano następnie na archipelag Fernando de Noronha. Do tej pory udało się wyłowić jedynie 24 ciała.

Poszukiwania znacznie utrudnia niesprzyjająca, burzowa pogoda. W rejonie poszukiwań głębokość Atlantyku osiąga miejscami siedem kilometrów.

By dokładnie ustalić przyczyny katastrofy należałoby znaleźć czarną skrzynkę, jednak prawdopodobnie leży ona na dnie oceanu. Urządzenia szuka brazylijska i francuska marynarka wojenna, w tym atomowy okręt podwodny. Skrzynka nadal wysyła sygnały, dzięki czemu są jeszcze szanse na jej zlokalizowanie, lecz po wyczerpaniu baterii będzie to praktycznie niemożliwe.

Źródła

  • Już 24 ciała wyłowione z oceanu - 9 czerwca 2009


ar: العثور على ذيل طائرة الخطوط الجوية الفرنسية في المحيط الأطلنطي

zh: 法航失事飞机尾翼残骸找到

Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2009-06-09 00:00:00