18. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A PART

Podczas 18. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A PART 15.06.2012 w kino teatr "Rialto" w Katowicach zagra zespół THE TIGER LILLIES

Zespół THE TIGER LILLIES został założony w 1989 roku, a 20 lat później ich brzmienie wciąż jest najbardziej unikalne i oryginalne na rynku muzycznym. The TIGER LILLIES wyróżniali się od samego początku dzięki swemu charakterystycznemu brzmieniu i stylowi, a ich kariera, która rozpoczęła się w londyńskich pubach, ewoluowała od Piccadilly Theatre, poprzez uliczne muzykowanie, aż do Opery w Sydney. Jakiś czas później the TIGER LILLIES objeżdżali już cały świat, dając koncerty i uczestnicząc w różnych artystycznych i teatralnych projektach. Do kilku najbardziej znamienitych wydarzeń z ich kariery należą: Nagroda Oliviera, którą zdobyli za kultowy musical ‘Shockheaded Peter’ oraz nominacja do nagrody Grammy za album ‘The Gorey End’. W ciągu 19 lat swojej działalności zespół the TIGER LILLIES wydał 21 albumów, uczestniczył w wielu projektach i odbył tournee po świecie, nigdy nie przestając zaskakiwać, szokować i bawić publiczność swym unikalnym, dewiacyjnym stylem muzycznym.

Zespół THE TIGER LILLIES został założony przez Martyna Jaquesa, który między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia, mieszkał nad domem publicznym w londyńskim Soho i przez okno podglądał tętniący życiem półświatek tej dzielnicy. Dobre 10 lat zajęło Jacques’owi przeniesienie tego dziwnego półświatka w sferę sztuki, a w tym samym czasie szkolił się jako piosenkarz i tekściarz. W 1989 roku dostał swój pierwszy akordeon, a wkrótce potem powstał zespół THE TIGER LILLIES.

Na początku lat 90-tych THE TIGER LILLIES można było zobaczyć w londyńskich pubach, podczas występów na edynburskim Fringe Festival, w barach na terenie Czech oraz w barach sałatkowych w Szwajcarii, a także dających popisy uliczne w licznych miastach Europy. Martyn Jacques, pytany o niezwykły styl muzyczny zespołu, określa go jako Brechtowski Kabaret Punkowy. 20 lat później określenie to przyjęło się na tyle powszechnie, że THE TIGER LILLIES zaczęli się go wypierać.

Świat kreowany przez THE TIGER LILLIES jest mroczny, dziwny i wielobarwny, są w nim chwile głębokiego smutku, okrutnego, czarnego humoru albo niewysłowionego piękna. To unikalne‚ anarchistyczne, brechtowskie trio ulicznej opery przemierza świat, grając utwory, które nie mają nic wspólnego z „pięknymi, blondwłosymi dziewczętami i chłopcami biegającymi ręka w rękę po łące“, by posłużyć się słowami założyciela zespołu, Martyna Jacquesa. Dlatego ich teksty dotyczą wszystkich mrocznych aspektów życia: od prostytucji, uzależnienia od narkotyków, po przemoc i rozpacz. Zespół THE TIGER LILLIES, zawsze z nutą wynaturzonego humoru i ostrej ironii „wytyka nas oskarżycielskim palcem: jak wy możecie się z tego w ogóle śmiać?". Ich muzyka to połączenie przedwojennego, berlińskiego kabaretu, opery anarchistycznej i muzyki cygańskiej, w którym echem odbijają się głosy Bertolta Brechta i Jacquesa Brela. THE TIGER LILLIES szokują, bawią i dostarczają rozrywki na własny postmodernistyczny, wodewilowy sposób, dając swoje unikalne, obrazoburcze show, w którym nie ma granic nie do przekroczenia.

 • Martyn Jacques – wokal, akordeon, fortepian, ukulele
 • Adrian Huge – bębny, perkusja, zabawki
 • Adrian Stout - kontrabas, śpiewająca piła, wokal

Festiwal A Part jest międzynarodowym przeglądem najciekawszych zjawisk artystycznych z obszaru niezależnego teatru autorskiego, niewerbalnego, eksperymentalnego, alternatywnego i innowacyjnego, odbywającym się w Katowicach i miastach ościennych.
Festiwal powstał w 1994 roku. Jego dyrektorem artystycznym jest od początku Marcin Herich. Od nazwy festiwalu wzięły nazwę powstałe w 2004 roku grupa teatralna i nadające jej osobowość prawną stowarzyszenie. Podczas szesnastu edycji festiwalu wystąpiły w Katowicach czołowe polskie i europejskie teatry innowacyjne i niewerbalne, między innymi Ache, Bambalina Titelles, Betontanc, Cacahuete, Compagnie Mossoux-Bonte i wiele innych.

PROGRAM FESTIWALU


 • 15 czerwca (piątek - otwarcie festiwalu)
19:00 Kinoteatr Rialto
KONCERT THE TIGER LILLIES (ANGLIA)
 • 16 czerwca (sobota)
19:00 Teatr Rozrywki w Chorzowie
DAH TEATAR (SERBIA): HISTORIA HERBATY
spektakl po angielsku i serbsku - dostępne polskie tłumaczenie
 • 17 czerwca (niedziela)
19:00 Teatr Rozrywki w Chorzowie
GRANHOJ DANS (DANIA): MEN&MAHLER
teatr tańca
 • 18 czerwca (poniedziałek)
16:00 początek: przed Kinoteatrem Rialto
COMPAGNIE CACAHUETE (FRANCJA): POGRZEB MAMY
przedstawienie w formie procesji
19:00 MDK Bogucice (ul. Markiefki 44a)
TEATR FORMY: PANDORA
pantomima
 • 19 czerwca (wtorek)
16:00 początek: przed Kinoteatrem Rialto
COMPAGNIE CACAHUETE (FRANCJA): POGRZEB MAMY
przedstawienie w formie procesji
18:00, 20:00 Kinoteatr Rialto
TEATR STREFA CISZY: SMACZNEGO!
site specific project
max. 47 osób podczas jednej prezentacji
 • 20 czerwca (środa)
19:00 Teatr Rozrywki w Chorzowie
ABATTOIR FERME (BELGIA): MYTHOBARBITAL
spektakl wizualny tylko dla widzów dorosłych
 • 21 czerwca (czwartek)
17:00, 20:00 Kinoteatr Rialto
TEATR A PART: CYRK BELLMER
physical visual theatre tylko dla widzów dorosłych
 • 22 czerwca (piątek)
18:00 Teatr Korez
TANTEHORSE (CZECHY): SALOME
physical visual theatre, spektakl po czesku - dostępne polskie tłumaczenie
20:00 Kinoteatr Rialto
ANNA PESCHKE (NIEMCY): OGRÓD ILSY
spektakl wizualny
 • 23 czerwca (sobota)
20:00 Kinoteatr Rialto
TEATR CINEMA: RE//MIX/P.B.
physical visual theatre
22:00 boisko Uniwersytetu Śląskiego (ul. Moniuszki)
TEATR BIURO PODRÓŻY: PLANETA LEM
widowisko plenerowe
 • 24 czerwca (niedziela)
20:00 Teatr Korez
TEATR PORYWACZE CIAŁ: ZAPIS AUTOMATYCZNY
[monodram]
22:00 boisko Uniwersytetu Śląskiego (ul. Moniuszki)
TEATR A PART: FEMINA
spektakl plenerowy tylko dla widzów dorosłych
 • 25 czerwca (poniedziałek)
19:00 MDK Bogucice (ul. Markiefki 44a)
SCENA PLASTYCZNA KUL: PRZEJŚCIE
spektakl wizualny

Źródła

 • Festiwal Sztuk Performatywnych A PART - 18. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A PART - A PART - 15-25.06.2011


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2012-05-30 00:00:00