Sytuacja w Libii - 11 marca 2011

Nadal trwają zamieszki w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. W Libii wojska Muammara al-Kaddafiego rozpoczęły kontrofensywę przeciw powstańcom.

Libia


Do miasta Ras al-Unuf wjechały dziś w nocy rządowe czołgi wysadzone po desancie morskim. Obecnie w Ras al-Unuf stacjonuje ok. 150 żołnierzy i 3 czołgi. Dziś kontynuowano naloty wokół miasta w promieniu 20 km. Miasto zostało wczoraj odbite z rąk rebeliantów po intensywnym bombardowaniu. Rebelianci wycofali się i zmierzają na wschód kraju do Marsa al-Burajka (Brega). Te miasto jest kontrolowane przez powstańców od 2 marca.

Wczoraj rebelianci stracili także inne miasto. Korespondentka podała wczoraj gazety The Times doniosła, że na centralnym placu Zawiji obecne były flagi Kaddafiego, a miasto było oczyszczane ze śladów walk, choć okresowo słychać pojedyncze strzały. Oznacza to, że siły rządowe odbiły miasto z rąk rebeliantów. 9 marca po południu wojska Kadafiego zdobyły miasto, jednak już po dwóch godzinach zostali pokonani przez rebeliantów.

Władze Libii oprowadziły ok. 100 zagranicznych dziennikarzy po zdobytej wczoraj przez siły Kadafiego Az-Zawiji. Zorganizowano wówczas wiec poparcia dla dyktatora, a jego zwolennicy skandowali Kocham Kadafiego.

Po piątkowych modłach zatrzymano próbę opozycyjnej demonstracji w Trypolisie.

Wczoraj wieczorem Saif al-Islam al Kaddafi oświadczył, że wygasło dwutygodniowe ultimatum rządu jego ojca dla opozycji i władze szykują się do dużej ofensywy militarnej. Wojsko Kaddafiego już zapowiada plany zdobycia Adżdabiję i twierdzę rebeliantów - Bengazi. W tym mieście jest siedziba Narodowej Rady Tymczasowej. Ponadto libijskie władze wysłały sms-y do mieszkańców tych miast. Miasto Adżdabija: bądź szczęśliwe, gdyż dzień wyzwolenia jest bliski. Nieszczęśliwe masy Bengazi: bądźcie przygotowane na szczęście, gdyż dzień wyzwolenia wkrótce nadejdzie - głoszą wiadomości tekstowe.

Jak podaje serwis Debkafile, prowadzone są dyskretne negocjacje z Kaddafim, by powstrzymał się od ofensywy lądowej na Wschodnią Libię. Negocjację prowadzi na prośbę państw zachodnich egipska rada wojskowa, premier Grecji Jeorios Andreas Papandreu i nie ujawniona grupa dyplomatów z Wiednia. Negocjatorzy mieli zaoferować, że w zamian za oszczędzenie Bengazi i innych miast w Cyrenajce, powstańcy złożą broń w zachodniej i środkowej Libii, zaprzestaną demonstracji i pozwolą na normalne funkcjonowanie instalacji naftowych. Wykonanie porozumienia miałoby być nadzorowane przez egipskich obserwatorów wojskowych.

W zamian za zgodę na negocjacje, Kaddafi miał zażądać, by NATO zobowiązało się do powstrzymania się od interwencji wojskowej w Libii. Sekretarz Generalny NATO, Anders Fogh Rasmussen potwierdził we wtorek, że NATO nie będzie interweniować. Nastąpiło to po tym, jak widziano rządowe samoloty libijskie lecące do Kairu, Aten i Wiednia.

Na szczycie UE dotyczącym sytuacji w Libii kanclerz Niemiec ogłosiła, że rząd niemiecki nie uznaje już Kaddafiego za partnera do rozmów w Libii. Kierujące pracami UE Węgry zapowiedziały zamrożenie aktywów koncernów naftowych i gazowych.

Zaprzestaniem wspierania walki z międzynarodowym terroryzmem i nielegalną imigracją zagroził UE Muammar Kaddafi. Libijskie władze uwolniły roje holenderskich żołnierzy (w tym kobietę) przetrzymywanych w Syrcie od 3 marca. Holendrzy wpadli w ręce reżimowej armii zaraz po tym jak ich helikopter wylądował w mieście, w czasie ewakuacji cywilów.

Przeczytaj poprzedni


oraz kolejny raportŹródła


  • Adżdabija i Bengazi. "Dzień wyzwolenia jest bliski" - - 11 marca 2011
  • Libya revolt - BBC News - 11 marca 2011
  • Libya Live Blog - March 11 - Al Jazeera - 11 marca 2011


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:22:05